ИН4С

ИН4С портал

Разбијена огромна мрежа педофила, идентификовано скоро 1.400 осумњичених

1 min read

Огромна „стриминг“ (стреаминг) платформа која приказује сексуално злостављање дјеце, с око 1,8 милиона корисника из цијелог свијета, деактивирана је након трогодишње истраге која је резултирала рацијом у 31 земљи, објавиле су у сриједу њемачке власти.

Укидање платформе „КидФлиx“, створене 2021. године, највећи је подухват када је посриједи дјечја порнографија откако је 1999. основан Еуропол, агенција Европске уније за координацију полиције њених чланица, рекао је Гвидо Лимер, замјеник директора баварске криминалистичке полиције на конференцији за новинаре у Минхену, преноси ХРТ.

Идентификовано је готово 1.400 осумњичених. На платфоми је наводно било пријављено укупно 1,8 милиона корисника од априла 2022. Платформа се налазила на даркнету, интернет страницама које нису свима доступне.

„Ово су ужасни, могући и нажалост незамисливи чинови сексуалног злостављања почињени над дјецом, врло малом дјецом, чак и над бебама, а били су доступни на видео-записима с врло добром квалитетом слике, рекао је Лимер.

У акцији су учествовале власти 38 земаља, већином из Европе:

Албанија, Аустралија, Аустрија, Белгија, Бугарска, Чешка Република, Данска, Естонија, Финска, Француска, Грузија, Грчка, Холандија, Хрватска, Исланд, Ирска, Италија, Канада, Кипар, Колумбија, Летонија, Литванија, Луксембург, Мађарска, Малта, Њемачка, Норвешка, Нови Зеланд, Пољска, Португал, Румунија, Сједињене Америчке Државе, Словачка, Шпанија, Србија, Швајцарска, Шведска и Уједињено Краљевство.

Хапшење и у Хрватској

Хрватска полиција открила је двије особе које сумњичи да су користиле педофилску платформу – против једног од њих је поднијета кривична пријава, док се други налази ван Хрватске.

Министарство унутрашњих послова Хрватске је саопштило да је та држава спровела два криминалистичка истраживања у којима је утврђено да су починиоци користили дигиталну платформу намијењену за чињење кривичних дјела на штету дјеце.

„У првом случају, криминалистичко истраживање је довршено те је током форензичких претрага дигиталних уређаја које је користио починилац пронађена већа количина материјала сексуалног злостављања дјеце. Утврђено је да је починилац тај материјал прибављао и дијелио путем више апликација и платформи за дијељење датотека, укључујући отворени и дарк веб. Против њега је поднијета кривична пријава надлежном општинском државном тужилаштву. У другом случају, утврђено је да се корисник тренутно налази изван Републике Хрватске, због чега је даљи прогон уступљен надлежним истражним тијелима друге државе“, саопштили су.

Након плаћања регистрације у криптовалути, корисници су имали приступ за више од 91.000 видео записа у укупном трајању од 6.288 сати. У просјеку су сваки сат постављана око три и по нова видео записа на сада деактивирану платформу.

Истрага, која је почела 2022, у марту је резултирала великом полицијском операцијом уз подршку Еуропола.

Њемачка новинска агенција дпа, наводећи Еуропол, пише да се ради о једној од највећих свјетских педофилских мрежа и досад најопсежнијом операцијом против сексуалног злостављања дјеце у Европи.

Додаје да је 79 особа приведено, а оне нису само осумњичене за гледање или преузимање видео садржаја сексуалног злостављања дјеце, већ су неки од њих осумњичени и за активно учествовање у злостављању.

Резултати операције „Стрим“

У оквиру операције која је почела 2022. спроведене су акције од 10. до 23. марта.

Идентификоване су 1.393 осумњичене особе, ухапшено је 79 осумњичених, заплијењено је више од 3.000 електронских уређаја, док је заштићено 39 дјеце.

Највећа операција против сексуалног искоришћавања дјеце у историји Еуропола

Операција „Стрим“ највећа је операција на којој су икад радили Еурополови стручњаци који се боре против сексуалног искоришћавања дјеце, као и један од највећих случајева који је та агенција за спровођење закона подржала у посљедњих неколико година, преноси ХРТ.

Током истраге, Еурополови аналитичари из Европског центра за сајбер криминал (ЕЦ3) пружили су интензивну оперативну помоћ националним властима анализом хиљада видео записа. Како би олакшали истрагу, Еурополови стручњаци такође су спровели дубинске провјере свих доступних података и прослиједили доказне податке одговарајућим земљама.

С обзиром на размјере случаја, Еурополова улога у координисању размјене информација током истраге и акцијских дана била је кључна за успјех операције. Повезивање партнера за прекограничну сарадњу и заједничко дјеловање један је од Еурополових најважнијих приоритета, како би се ојачала борба против свих облика тешког међународног и организираног криминала, сајбер криминала и тероризма.

„Разбијање ове криминалне мреже показује додану вриједност коју пружају агенције ЕУ попут Еуропола. Управо је због тога Европска комисија представила стратегију за већу безбједност у Европи. Криминалци дјелују преко граница, стога морамо подржати и истражитеље да раде исто“, рекао је Магнус Брунер, секретар Европске комисије за унутрашње послове и миграције.

Већина осумњичених се подудара с Еурополовим базама података

Сексуално искоришћавање дјеце (ЦСЕ) једна је од кључних пријетњи унутрашњој безбједности ЕУ утврђених у недавно објављеној Еурополовој процјени пријетње тешког и организованог криминала (СОЦТА). Дигитална димензија покренула је брзу еволуцију ЦСЕ-ова на интернету и омогућила платформу без граница на којој су починиоци могли контактирати са жртвама и намамити их, као и креирати, чувати и размјењивати ЦСАМ-ове. Овај тренд ће се и даље ширити у наредним годинама.

Међутим, интернет свијет није анониман. Већина осумњичених који су идентификовани током операције „Стрим“ подударају се с Еурополовим базама података. То је доказ да већина починиоци укључених у сексуално искоришћавање дјеце поново почини кривично дјело и да су ти починиоци одраније познати тијелима за спровођење закона.

Сексуално искоришћавање дјеце озбиљна је пријетња и због тога представља један од приоритета ЕУ у борби против тешког и организованог криминала. Од 2017. Еуропол спроводи иницијативу „Stop Child Abuse – Trace an Object“, којом подстиче грађане да идентификују предмете како би помогли полицији при спасавању злостављане дјеце.

На захтјев држава чланица ЕУ и других партнера, Еуропол двапут годишње организује Радну групу за идентификацију жртава, иницијативу која окупља полицију с циљем локализовања истрага и идентификовања жртава. Као резултат тог пројекта, заштићена су дјеца у Њемачкој и Аустралији, преносе Вијести.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy