Разматрано проширивање сарадње са научним и високообразовним институцијама Кипра
1 min readПроширавање сарадње између високошколских и научноистраживачких институција Кипра и Универзитета Црне Горе, био је повод састанка ректора УЦГ проф. др Владимира Божовића и изванредног и опуномоћеног амбасадора Републике Кипар у Црној Гори, са сједиштем у Београду, Њ.Е Димитриоса Теофилактуа (Деметриос Тхеопхyлацтоу).
Ректор Божовић је представио Универзитет Црне Горе и његов континуирани развој не само као високообразовне већ и научноистраживачке институције, која постиже запажене резултате на пољу науке, имајући у виду ограничене могућности буџета који је већим дијелом предвиђен за плате запослених.
Он је указао да су потребна много већа буџетска улагања у науку те да универзитети сличних капацитета у региону, у погледу људских ресурса и броја студената, имају вишеструко већи буџет.
„Наравно, Универзитет Црне Горе настоји да искористи међународне фондове и да капацитете високог образовања и научног истраживања ојача кроз пројектну активност. Недавно смо постигли до сада незабиљежен успјех Универзитета, тиме што смо у првом позиву новог циклуса Ерасмус + пројеката изградње капацитета у области високог образовања (ЦБХЕ) за 2021-2027, добили одобрење за чак 14 пројеката, од којих два као координаторска институција“, указао је ректор Божовић.
Када је ријеч о образовању, додао је он, УЦГ има обавезу да, као државни универзитет, одржи квалитет високог образовања са очекивањем да ће тржиште рада препознати тај квалитет.
Он се сагласио са амбасадором Теофилактуом да је врло важно увезивање и са дијаспором, односно добијање подршке од алумниста, накадашњих студената Универзитета. Управо је то и циљ једног од недавно одобрених пројеката Универзитета, који ће, у сарадњи са међународним високоошколским инстуитуцијама, координирати сличном иницијативом, потребном и код других, сусједних универзитета.
Универзитет Црне Горе има потписан билатерални уговор са Универзитетом Кипра, а одобрена су и средства за финансирање размјене студената и особља у оквиру Ерамус + програма са Универзитетом у Никозији.
Амбасадор Теофилакту је представио могућности проширивања сарадње са високошколским и научним институцијама Кипра, те указао да посебно види могућност на пољу медицине, природних наука, те увезивања и на пољу спорта.
Он је посебно истакао добре могућности које пружа Кипарски институт, као међународна научна, технолошка и образовна организација, која је представља средиште истраживања и иновација за регион источног Медитерана. Овај Институт, указао је Амабасдор, бави се проблемима регионалног и глобалног значаја, међу којима су и климатске промјене, али и иновацијама, предузетништом, културним насљеђем, компјутерским наукама и слично.
На састанку је договорено повезивање на институционалном нивоу, у правцу даљег развоја сарадње на пољу науке и образовања.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: