Размотрити увођење доживотне робије за убиство дјетета
1 min read„Значајно треба пооштрити казне у случају најтежих кривичних дјела учињених према дјетету, те размотрити увођење доживотне робије као казне за брутално убиство, какво је било убиство малог Павла, који је свој петнаестомјесечни живот окончао због бруталног насиља у породици“, рекла је за Портал РТЦГ професорица на Универзитету Црне Горе Бранка Бошњак.
У нашој држави, 2018. године, брутално је убијена патнаестомјесечна беба, након константног злостављања које је трајало од његовог рођења, а које је починио његов очух Нермин Шишић из Тузле, уз помоћ дјететове мајке Јелене Јововић.
За свирепо убиство потребна казна до краја живота
Шишић је осуђен на 40 година затвора, а Јововић на 20 година због помагања у тешком убиству дјетета.
Група грађана тражила је тада за њих двоје доживотну робију и понијела Скупштини петицију за „Павлов закон“ којом се захтијева измјена Кривичног законика, односно враћање доживотне казне за тешка кривична дјела над дјецом. Међутим, до данас се ништа по том питању није учинило.
Саговорница Портала РТЦГ, која је као посланица ПзП-а била копредсједница Женског клуба у претходном скупштинском сазиву, рекла је да се у Скупштини још током прошлог сазива припремао нови Кривични законик, те да се нада да ће то бити прилика да се све одредбе детаљније сагледају, направи упоредна пракса и предложе евентуалне измјене.
“Женски клуб је значајно пооштрио казне у случају дјела против полних слобода учињених над малољетним лицима и увели регистар педофила, тако да се убудуће свако ко се жели запослити на позицији која подразумијева контакт са дјецом, мора дати потврду да се не налази у овом регистру. Ипак, много тога се још треба унаприједити у Кривичном законику, тако да остаје да видимо какав ће предлог дати Влада, а онда се може дјеловати и андмански се унаприједити”, казала је Бошњак за Портал РТЦГ.
Док чекамо предлог Владе по овом питању, у нади да неће заборавити страхоту коју је том дјетету нанесена, присјетимо се да су у Подгорици грађани организовали протесте након смрти маленог Павла.
Због бруталног убиства бебе, протестовали су прошетајући до зграде Врховног државног тужилаштва, како би упозорили да насиље не смије остати некажњено. Велики број родитеља на протест је дошао са дјецом, која су носила транспаренте ‘Сачувајмо живот – реагујмо!’, ‘Институције, одлучније реагујте. Заштитите дјецу!’, ‘Не окрећимо главу, пријавимо насиље!’ и слично.
Опис убиства на које нико не може остати равнодушан
У оптужници је до детаља описано свирепо убиство, и наведено је да су Шишић и Јововић дијете злостављали тако што су га у више наврата стезали у предјелу врата и ушних шкољки и ударали га у лице и главу.
Тог кобног 4. фебруара 2018. године у кући су дјетету заједнички задали најмање 15 удараца песницама у предјелу главе, наносећи му тешке и по живот опасне тјелесне повреде, усљед којих је преминуо сјутрадан око пет сати ујутро.
Осим за ово дјело Шишићу се судило и због давања лажног исказа, јер је пријавио да су га након хапшења због убиства дјечака инспектори мучили и злостављали у подгоричком Центру безбједности.
Прије неколико дана, Црна Гора је у организацији НЦБ Интерпол-а Подгорица, уз подршку Сектора полиције посебне намјене, реализовала трансфер Нермина Шишића, који је држављанин Босне и Херцеговине и он је тамо послат да одслужи казну.
Казну од 40 година робије изрекло је вијеће Вишег суда у Подгорици због извршеног кривичног дјела тешко убиство.
“Након што је Кантонални суд у Тузли у име Федерације Босне и Херцеговине признао пресуду Вишег суда у Подгорици, ово лице је предато полицијским службама Босне и Херцеговине на даље издржавање казне затвора у Босни и Херцеговини чији је Нермин Шишић држављанин”, написано је прије неколико дана у саопштењу.
Петицију за “Павлов закон” у чијој је реализацији учествовало 70 активиста из свих општина у нашој земљи, у старту је потписало више од 7.900 грађана, док је минималан број потписа који је потребан да би се нека петиција нашла у Скупштини на разматрању 6.000.
Група грађана покренула је петицију „Правда за Павла“ првобитно онлајн на вебсајту www.peticije24.com, али је ова иницијатива брзо прерасла у кампању са штандовима у свим општинама у нашој држави.
“Ово радимо да бисмо сачували сву дјецу, да не прођу кроз пакао кроз који је прошао Павле. Ако сачувамо и десеторо дјеце у Црној Гори да не заврше као он, успјели смо. И нећемо стати”, поручили су тада покретачи петиције.
Остаје да видимо што ће они који имају моћ да одлучују учинити по овом питању и у ком смјеру ће измијенити Кривични законик у 2024. години, када су планиране наредне измјене тог важног документа.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ubistvo ovog neduznig djeteta je najtezi zlocin u CG.
I nesretno CG sudstvo daje dozviku da minstrum ubica Sisic bude pusten iz Spuza i kao…ostatak kazne da robija u BiH!?E sudijo ili sutkinjo koji ste ovo dozvolili Bog neka sudi vasim potomcima.A monstruma,Jovovicku,ne moze se nazvati majkom pustice CG sudstvo kad joj prodje 2/3 kazne.
CG=besudna zemlja.
Ajde uradite to
OBAVEZNO DOZIVOTNA ROBIJA ZA MONSTRUME.NAPRAVITE ANKETU PA CETE VIDJETI MISLJENJE GRADJANA…OVA NEMAJKA JE TREBALA BITI OSUDJENA KOLIKO I MONSTRUM SISIC JER NIJE ZASTITILA SVOJE DIJETE…NE MOZE MI KAO MAJCI NIKO OBJASNITI DA MOZE BITI VAZNIJI NEKI KAKO GA NAZIVAJU EMOTIVNI PARTNER OD RODJENOG DJETETA,,,MALI PAVLE JE BIO JOS BEBA,UZAS…