ИН4С

ИН4С портал

Реаговање главног државног архитекте на оптужбе предсједника Скупштине општине Будва поводом пројекта туристичког насеља „Скочиђевојка“

1 min read

Будва; фото: Приморске новине

Реагујући на изјаву господина Крста Радовића, предсједника Скупштине општине Будва и члана Демократа Црне Горе, изречену на мој рачун на скупу грађана Паштровића, 5. марта 2022, а пренијету у централној информативној емисији ТВ Вијести, желим да јавност обавијестим о истини везаној за предмет изјаве као и да се одбраним од неоснованих напада, истакли су данас из Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма.

Њихово саопштење преносимо у цјелини:

Наиме, скуп је организован као протест грађана на сагласност Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма за идејни пројекат туристичког комплекса на локацији познатој под називом „Скочидјевојка“, коју сам потписао као главни државни архитекта. Грађани имају право да протестују, као и да преиспитују одлуке органа власти, али нико нема право да вријеђа и износи неистине. Јавно позивам г. Радовића да у најкраћем року нађе макар једног свједока или друге доказе који ће да потврде тешке увреде за корупцију које је изнио на мој рачун, тачније навео је три могуће опције: да сам луд, да сам добио паре или да очекујем да ћу добити посао.
У архитектури Црне Горе радим 25 година и сви који ме познају знају да се моје име не може повезати са било каквом корупцијом и на јавној функцији заступам нулту толеранцију према корупцији.
Мене, као и сваког поштеног човјека, било би срамота да излазим у јавност, а да претходно немам провјерене, тачне информације и да нијесам упознао човјека којега узимам у уста.
Важне су следеће чињенице везане за инвестициони пројекат на локацији под називом „Скочиђевојка“, катастарска општина Режевићи 1:
Идејно архитектонско рјешење на које је дата сагласност рађено је према урбанистичко-техничким условима које је издао Секретаријат за одрживи развој и урбанизам Општине Будва. УТУ су направљени на основу важећег планског документа – урбанистичког пројекта Туристичко насеље Скочиђевојка, који је израдио Монтенегропројект д.о.о. на основу Одлуке Општине Будва, још 2009. године. Званични плански документ има снагу закона којем се једнако морамо повиновати и грађани и г. Радовић, као и ја.
У УТУ је јасно наглашено да се због неспорне атрактивности локације, до идејног рјешења мора доћи кроз међународни конкурс или ангажовањем архитектонског бироа који посједује Прицкерову или РИБА награду. Ово су двије најпрестижније свјетске награде из области архитектуре. Спровођење обавезе је у надлежности инвеститора, који се у овом случају опредијелио за другу могућност и ангажовао познатог шпанског архитекту из Барселоне, Карлоса Фератера и његов биро Office of Architecture in Barcelona (ОАБ), добитника РИБА награде 2011. г.
Овим се по први пут у Црној Гори појавило велико свјетско име архитектуре, нудећи пројекат који ће охрабрити и друге да се појаве и искажу у нашем простору и донесу му обиљежја свјетског квалитета у архитектури. Квалитет овог знаменитог архитекте ја се не усуђујем да оспоравам, али поменути господин то ради без било какве задршке, лаконски у пар реченица и са повишеним тоном.
Пракса повјеравања значајних развојних локалитета познатим архитектама одавно је заступљена у развијенијим земљама, а присутна је нпр. и у Хрватској. Пројекат је студиозно рађен годину дана, уз више консултација са мном и мојом службом, након чега је стављен потпис на идејно рјешење. Напоменуо бих и важну чињеницу да је пројектант предложио пројекат који је за 20.000м2 мање површине од оне дозвољене урбанистичким условима, са чиме се инвеститор сложио.
Желим да јавности укажем на дволичан однос оних којима су уста пуна дебирократизације и привлачења страних директних инвестиција, пријеко потребних нашој привреди. Свједок сам бројних блокада и малтретирања којима су страни и домаћи инвеститори изложени од стране одређених структура на локалном нивоу, кроз дјеловања људи сличних Радовићу. Често се дешавају одустајања или судски спорови које би неко морао да плати из личне или партијске касе, како би се партијаши коначно научили одговорности.
Подсјетимо се нпр. Стратегије развоја туризма Црне Горе 2021-2025. у којој изричито пише:
Циљ: 13.3. Унапријеђење квалитета смјештајних капацитета: …потребно је креирати сигуран и мотивишући инвестициони амбијент, како би се Црне Гора позиционирала као сигурна дестинација за улагања у туризам.
Такође се у циљевима који се тичу дестинацијског менаџмента указује на обавезу управљања имиџом дестинације, те креирање њене супериорне позиције у односу на конкуренцију, као и комуникације усмјерене на привлачење туриста и инвеститора. Видимо како се комуницира са инвеститорима, кроз примјер г. Радовића!
Сличне прокламоване циљеве налазимо и у бројним другим стратешким документима, међутим, очигледно је да је ситуација на терену сасвим супротна. Сматрам да би Црногорска агенција за инвестиције такође морала нешто да предузме у циљу заштите инвестиција.
Требало би да и г. Радовића интересују мало већи циљеви, попут квалитетних инвестиција, радних мјеста И сл. Добро би било да нам он покаже своје позитивне резултате.
На крају, свака част гдје проналазите корупцију! Сада поузданије знам гдје је треба потражити.
Мирко Жижић, главни државни архитекта

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy