Крим: Висока излазност на референдуму

Предсједник Комисије кримске скупштине за припрему референдума Михаил Малишев саопштио је данас да грађани Крима који бирају између Русије и Украјине, од отварања бирачких мјеста гласају врло активно и да је регистрована висока излазност бирача.
„Људи масовно долазе на бирачка мјеста од раног јутра, то се није дешавало од времена Совјетског Савеза“, рекао је Малишев.
Међу првима је гласао Сергеј Аксјонов, предсједник владе Аутономне Републике Крим, који је оцијенио да ће се гласање завршити добро.
„Само напријед! Све треба да се добро заврши, нема сумње„, рекао је он, називајући референдум историјским моментом који прати изузетно расположење међу житељима и притом је изразио увјерење да последице референдума неће изазвати никакву кризу и да ће све бити „мирно и добро“.
Гласачки листић: Прикључење Русији или останак у Украјини
РИА Новости пренијела је изјаву предсједника градске изборне комисије Севастопоља, Валерија Медведева, да се у том граду са специјалним статусом у ком је стационирана руска Црноморска флота, такође активно гласа, да су формирани редови испред неких бирачких мјеста, као и да би до половине дана могла да гласа већина од 306 хиљада уписаних бирача на 192 бирачка места.
Референдум на Криму
Крим данас одлучује о будућем статусу – хоће ли остати украјинска република са већом аутономијом или ће се припојити Русији.
Биралишта на Криму, на којем већину становништва чине Руси, требало би да буду отворена између осам и десет сати по локалном времену.
Референдум о статусу Крима званични Кијев и Запад не прихватају, док га Москва сматра легитимним и легалним.
Сједињене Америчке Државе покушале су и резолуцијом у Савјету безбједности Уједињених нација да оспоре легитимност референдума о статусу Крима.
Русија је, међутим, уложила вето на нацрт резолуције којим се референдум проглашава неважећим, а државе и међународне организације позивају да не признају његове резултате.
Кина је при гласању била уздржана, док је 13 земаља гласало за.
Руски стални представник у УН, Виталиј Чуркин, рекао је да Русија није могла да подржи амерички нацрт резолуције о Криму, јер је у супротности са правом народа на самоопредјељење из члана 1 Повеље УН.
Дан уочи референдума, премијер Крима Сергеј Аксјонов позвао је становништво те аутономне републике да изађе на референдум, слободно бира „независно од националности и вјероисповести“ и направи избор „којим ће се потомци поносити“.
„Ничег се не бојте. Влада ће учинити све да гласање прође спокојно, мирно и демократски“, рекао је он у телевизијском обраћању, пренио је Итартас.
Истовремено, Врховна рада Украјине распустила је кримску скупштину – Врховни совјет.
Према агенцији Укринформ за распуштање скупштине Крима је гласало 278 посланика, а вршилац дужности шефа државе и предсједник Раде и привремени предсједник Украјине Александар Турчинов изјавио је да одлука ступа на снагу одмах.
Референдум на Криму прати 30 посматрача из Европског института за праћење демократије и избора, чије је сједиште у Бриселу.
Ријеч је о представницима Пољске, Аустрије, Француске, Њемачке, Белгије, Бугарске, Мађарске, Грчке, Италије и Летоније, укључујући посланике Европског парламента, чланове националних парламената европских земаља, водеће европске стручњаке за међународно право и познате активисте за људска права.
Крим је аутономију у оквиру Украјине добио 1992. године.
На црноморском полуострву све је спремно за дан одлуке, натписи на украјинском већ су замијењени онима на руском.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


http://www.youtube.com/watch?v=U3WglbZU5HI
Уочи избора у Србији делегација Двери је у званичној посети Москви, а на сам дан избора биће на Криму, у својству међународних посматрача на референдуму.
Делегација Двери, коју чине члан Старешинства Зоран Радојичић, и Миленко Баборац, кандидат за народног посланика на листи Двери и одборник Двери у СО Сремских Карловаца, налазе се у званичној посети Москви, уочи одржавања ванредних парламентарних избора у Србији. Они ће у суботу пре подне авионом отићи за Симферопољ, главни град Крима, где ће у недељу бити у својству међународних посматрача који надзиру одржавање референдума о припајању Крима Русији.