ИН4С

ИН4С портал

Реис Фејзић честитао Бајрам: Прилика да се преиспитамо

 rifat_fejzic

Реис Исламске заједнице у Црној Гори Рифат Фејзић честитао је Курбан Бајрам свим вјерницама исламске вјероисповијести.

„Алаховом вољом ступамо у благдане Курбан Бајрама – дане хаџа и курбана у којима манифестујемо једнакост и јединство, жртвовање и солидарност, у име Алаха, а зарад нас самих. Хаџом и курбаном жртвује се дио иметка за спас човјека и приближавање Богу. А удаљавање од Бога и универзалних вриједности све више нас води у сушту супротност – жртвује се човјек зарад иметка. Истина пада пред интригама, правда пред силом, мир пред насиљем. И све то претежно због „виших циљева“ и „добрих намјера“, казао је Фејзић.

Реис је навео да Алах вјернике додатно упозорава на погубност оних који једно говоре, а друго раде.

И заиста је Бајрам права прилика да се преиспитамо живимо ли живот у складу са вјечним Божијим поукама. Доприносимо ли заједници и друштву, помажемо ли браћу, комшије, старе, немоћне, сиромахе, болесне? Трагамо ли за правдом? Јер, колико год нам се свијет чинио неправедним, а правда утопијом, најпоразније би било ако би од њеног тражења одустали. Драги вјерници, подијелимо курбанско месо и радост Бајрама са ближњима, комшијама и сиромашнима. Чинимо дову да нам Алах прими курбане, а нашим хаџијама укабули хаџ. У то име срдачно вам честитам наш највећи празник„, казао је Фејзић.

bajram

Највећи исламски празник Курбан бајрам почеће сјутра, а славиће се четири дана.

Првог дана празника обавља се бајрамска молитва –Бајрам намаз.

Сви муслимански вјерски празници рачунају се по мјесечевој, а не по сунчевој години, а Курбан бајрам „пада“ два мјесеца и десет дана послије Рамазанског Бајрама.

Празник се зове Курбан бајрам зато што се на тај дан приноси жртва – курбан (овца или говече), што значи приближавање богу приближавањем људима.

Приношење жртве значајан је дио хаџа. Тај обред врше сви који за то имају могућности. Обичај је да се месо од курбана дијели сиротињи, комшијама и родбини.

Курбан бајрам се назива и хаџијски зато што се тога дана завршава главно годишње ходочашће Кабе у Меки.

Хаџ је једна од пет главних вјерских обавеза за пунољетне припаднике исламске вјере, уколико они могу финансирати трошкове ходочашћа а да не доведу у питање опстанак и нормалан живот породице.

Хаџилук се не сматра само испуњавањем божје заповијести него и доказом једнакости свих припадника исламске вјере пред Алахом, а циљ му је и потврда јединства и солидарности исламског свијета.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net