ИН4С

ИН4С портал

Република Српска и Србија данас почињу са обележавањем Дана српског јединства: Херојство солунаца вечни завет

Фото:  глас српске.цом

Пробој Солунског фронта је један од најважнијих датума у историји српског народа, који ће ове године бити обиљежен на посебан начин због одлуке Српске и Србије да 15. септембар заједно славе као Дан српског јединства, слободе и националне заставе.

Руководства Српске и Србије договорила су крајем августа у Београду да 15. септембар, дана када је пробијен Солунски фронт, обиљежавају као Дан српског јединства, слободе и националне заставе, а тај договор је касније закључком потврдила и Влада Српске.

У Бањалуци ће, на платоу испред Храма Христа Спаситеља, како је потврђено “Гласу Српске”, бити одржана свечана академија под називом “Похвала српском народу”, у знак сјећања на хероје. Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Милорад Којић истакао је за “Глас Српске” да је огроман значај договора руководства Српске и Србије.

–  С обзиром на то да смо исти народ, да његујемо исте вриједности када је у питању очување националног идентитета, важно је да Срби с обје стране Дрине имају овакав дан. Дан када је пробијен Солунски фронт један је од најзначајнијих датума у српској историји и након вишевјековног ропства ослобођени су наши крајеви, а у бици, као добровољци, у редовима српске војске борили су се Срби из Крајине, Посавине, Херцеговине и других дијелова Српске – истакао је Којић.

Додао је да му је жао што тренутна епидемиолошка ситуација не дозвољава окупљање већег броја људи, али и да вјерује да ће бити прилике да се покаже јединство и приврженост очувању националног идентитета.

– На то нас обавезује масовно страдање народа у протеклим ратовима – закључио је Којић.

У оквиру обиљежавања у Српској, припремљен је и краћи документарни филму о животу деведесетдвогодишњег Ђорђа Михаиловића, који је живот посветио чувању српског војничког гробља из Првог свјетског рата на Зејтинлику у Грчкој. Шеф Представништва РС у Грчкој Јелена Јовановић истакла је да је Ђорђе, трећи чувар српског војничког гробља “Зејтинлик” у Солуну, посљедњи чувар из лозе Михаиловића и једина жива веза из времена страдања српске војске у великом рату.đ

Зејтинлик, српско војничко гробље, једно је од најсветијих места за наш народ. Ту је сахрањено више од 8.000 српских војника који су страдали у Првом светском рату, борећи се за нашу слободу. Над њима већ пола века бдије чувар Ђорђе Михаиловић, који свакодневно дочекује, испраћа и упозорава све Србе, који посете то место, да не забораве јунаке – казала је Јовановићева.

Додала је да је документарни филм већ завршен, али ће због епидемиолошке ситуације највјероватније бити премијерно приказан 2021. године.

– Овај документарни филм је најмање што можемо да урадимо за Ђорђа, који свако јутро од 1960. године носећи војну униформу отвара гвоздену капију, чисти гробље, пали свеће и дочекује и испраћа потомке свих ратника који су се послије страшне голготе и пробоја Солунског фронта зауставили у вечном миру – испричала је Јовановићева и додала да су филм подржали и  Кабинет предсједника Српске и Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу РС.

Из Организације старјешина ВРС поручили су да је српска историја препуна храбре, одважне, а надасве праведне борбе за слободу и српско јединство које се деценијама маргинализује. Српска побједа на Солунском фронту била је кључна битка која је довела до окончања Првог свјетског рата.

Чувари Зејтинлика

Српско војничко гробље Зејтинлик у Солуну подигнуто је на мјесту на којем се 1916. године налазила пољска болница српске војске. Зејтинлик је добио име по турској ријечи зејтин, јер се на том простору у доба Османске империје налазила пијаца за продају уља (зејтина). По завршетку рата одлучено је да се сви погинули сахране на заједничком гробљу, а као мјесто за то одабран је Зејтинлик. Припреме за изградњу гробља почеле су 1926. године, а на чело подухвата постављен је Саво Михаиловић, Ђорђев дјед. Саво је сакупио своје мртве другове и саборце, а потом их је чувао до смрти 1928. године. И он је сахрањен на Зејтинлику, а наслиједио га је Ђорђев отац Ђуро.

Извор: глас српске.цом

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Република Српска и Србија данас почињу са обележавањем Дана српског јединства: Херојство солунаца вечни завет

  1. Pridruzujem se slavlju i BOKA je sa vama. Moj pokojni djed Jovan je bio solunac takodje. Na frontu je proveo oko godinu i po dana ali je zbog trbusnog tifusa demobilisan sa fronta. Bilo je to 1917 – te godine.
    Zanimljivo je da je iz tada austrijske Boke pobjegao u srpsku vojsku upravo iz razloga da ga austrijanci ne regrutuju u njihovu armiju.
    Sada kada smo se rijesili Svetove bande obnoviti cemo prijateljstvo Boke , Srbije i Republike Srpske na najveci moguci nivo.
    Uostalom vecina nas domicilnih bokelja potice iz Hercegovine ( danasnje Republike Srpske ). Sve vam to dokazuje ime najveceg bokeljskog grada HERCEG NOVI.

    19
    1
    1. Vuko sve što si napisao nema veze sa istinom. Najbokeski gragd je naravno Kotor. Pa i Boka Kotorska je po njemu dobila naziv. U Herceg Novi su se 90tih naseleile masovno izbeglice srbi iz Hercegovine i naravno zahvalila su gostoprimstvo širenjem nacionalizma četničkog. Primjer zadnji izbori i divljastvo u Igalu. Kao da su se pripoji li Sumskoj tako su slavili i sa tim zastavama. Boka je Crnogorska i biće uvijek. A možete probati da se nasilno odvojite, ali ne bi vam preporučio.

      1. Boka je specificna jer je sredinom zaliva bila granica izmedju turskog i venecijanskog carstva. HN je bio na jednoj strani a Kotor na drugoj.
        Boka nije niti ce ikada biti crnogorska.
        Poslije pada Austrije Boka se ujedinila sa brdom i Sandzakom na ravnopravnoj osnovi.
        Taj ugovor je ponistio udbas Blazo Jovanovic 1945 godine i Boku prezentovao ka dio federalne jedinice CG u ondasnjoj FNRJ.
        Procitaj malo o tome na prilozenom linku pa neces mlatiti gluposti ubuduce.
        Sta se tice otcjepljenja Boke nijesmo to jos razmatrali ali ako nam bude CEIF odvojiti cemo se od lopovskog legla koje je Boku opljackalo.
        Vrlo je moguc strogi vizni rezim sa brdom a sa Republikom Srpskom i Srbijom mini Sengen naravno.
        Evo ti pa procitaj da ubuduce ne ispadas ovako tupav sa komentarima …
        https://www.in4s.net/otkud-boka-u-crnoj-gori/?lang=lat

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy