ИН4С

ИН4С портал

Решено: „Песница“ за Русију!

1 min read

Вође земаља НАТО-а у Њупорту, у Великој Британији, спремају нову високо спремну јединицу у базама на истоку Европе с циљем да се осујети „руска претња“, док је Европска унија најавила нове санкције Москви.
ne u nato
Један тајни војни извештај НАТО указује да је политичка нагодба за украјинску кризу неминовна, јер је украјинска војска пред поразом на побуњеном истоку земље. Зато је видна пажња међу делегацијама на самиту НАТО посвећена најави Москве и Кијева да ће сутра у Минску преговарати о мирном решењу украјинске кризе.

Кијев подвлачи реп после пораза на фронту

Кијев је, преовлађујућа је оцена, прихватио понуду Москве да се преговара о примирју и мирном решавању украјинске кризе, зато што је украјинска војска доживела озбиљне поразе у сукобу с побуњеницима на истоку и зато што би немогуће било одржати изборе у Украјини, које је у октобру заказао председник Порошенко, ако би се оружани сукоби наставили.

Руски председник Владимир Путин је, такође се сматра, управо да би смањио притисак на Москву и избегао жешће санкције ЕУ, а пошто су побуњеници на истоку Украјине нанели озбиљне губитке снагама Кијева и присилили их на повлачење, понудио мировни план украјинском председнику Петру Порошенку који је то прихватио.

То је довело до расцепа у украјинској власти јер је премијер Јацењук одбио план, али Порошенко као да није имао избора јер, како су у тајном извештају, који наводи италијански лист Република, изнели генерали НАТО, „Украјина може највише прижељкивати неки простор за политички маневар, јер је војно рат који су водили Порошенко и његов министар одбране већ изгубљен“.

Генерали НАТО наводе да су украјинске снаге сабијене на три фронта, укључујући и потез ка Придњестровљу, па су „амбициозни руски министар одбране Сергеј Шојгу, као и заповедници копнене војске, авијације, морнарице и специјалних снага, Саљуков, Бондарев, Ћирков и Шаманов на путу да (председнику Владимиру) Путину сервирају војно-геополитичку победу на сребрном тањиру“.

Иако је Европска комисија у Бриселу најавила оштрије санкције Русији, Немачка, Француска и не мали број других чланица НАТО и ЕУ сматрају да се мора ићи на политичко решење украјинске кризе преговорима.

НАТО неће војно интервенисати, јер би то значило и сукоб с Русијом. А војно решење, чак и ако би се прионуло на озбиљно и дуготрајно обучавање и наоружавање слабе украјинске војске, уз дисциплиновање разних екстремних групација и добровољаца у украјинским снагама, само би уврежило трајно жариште на истоку земље и трајни извор нестабилности у Европи.

Обамин јефтин ударац

Амерички председник Барак Обама је уочи доласка на самит НАТО, међутим, заузео веома оштар став према Русији, у чему је имао посебно снажну подршку британског премијера Дејвида Камерона, који је отишао дотле да је руског председника Путина упоредио с Хитлером, а ситуацију с Украјином с „Минхеном 1938.“ Британски лист Гардијан је, међутим, то оценио као „циничан, јефтин ударац из политичких побуда“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy