ИН4С

ИН4С портал

Револуционарни руски дрон

1 min read

Sputnik / Evgeny Biyatov

Специјални мини-дронови, које Русија развија, постављени на Су-57 помоћи ће том руском ловцу пете генерације да ефикасније обавља задатке и погађа циљеве заштићене системима ПВО, истичу руски војни експерти, додајући да је развој тих беспилотних летелица технолошки напредак који проширује могућности примене овог авиона.

Реч је о јуришним и извиђачким дроновима, који могу да се користе и за потребе електронског ратовања. Експерти кажу да ће јуришни дронови бити корисни и у пробоју и уништавању противничких противваздушних система. Мала величина омогућава дроновима да лакше стигну до циља. Истовремено, моћи ће да заштите авион и пилота од непријатељских пројектила и да врше извиђање дуж руте ловца.
Конкретно, када група Су-57 пусти рој дронова, на десетине њих, то ће омогућити ловцима да пробију противваздушну одбрану противника тако што ће преоптеретити њене информационе канале и извести концентрисани напад на њене системе – и дроновима и муницијом лансираном из авиона.
„Данас видимо како се динамично развија употреба дронова у вођењу борених дејсатава… Сваког дана се појави нека иновација – појављују се и дронови ‘спавачи’, који за недељу дана могу да ‘оживе’ и у измењеној ситуацији изврше напад. Њихово достављање у одређену зону, тамо где их не очекују, решаваће се уз помоћ наших вишенаменских ловаца Су-57. Имати мини-дронове у арсеналу је изазов данашњице. Нема сумње да ће ти дронови моћи да испуне своје задатке и у извиђању и у наношењу удара“, каже руски експерт Андреј Кошкин, преноси Спутњик.

Западни медији коментаришу да ће ловац пете генерације Су-57, наоружан мини-дроновима, бити потпуно јединствен борбени авион у свету. Како наводе, увођење беспилотних летелица у арсенал авиона значајно ће повећати његову борбену ефикасност, посебно у електронском ратовању и сузбијању противваздушних система непријатеља.

Нови дрон повећава могућности руског ловца

Истог става су и руски експерти, који такође истичу да ће употреба авиона пете генерације у комбинацији са дроновима проширити могућности борбеног авиона. Осим тога, дронови ће помоћи у откривању и идентификацији циљева.
„А када су лансирани у великом броју, у роју, онда су у стању да сузбију сигнале противника, који користи средства за радиоелектронско ратовање“, каже Кошкин.
Он наглашава да је овде реч о последњем технолошком напретку, али да се Русија ту не сме зауставити, преноси Спутњик.
„А сутра, наравно, треба да мисимо о томе како да идемо даље и користимо још напредније методе у борби како у беспилотној авијацији, тако и у ефикасности њене употребе у борбеним дејствима“, додао је експерт.
Сукоб у Украјини изазвао је револуцију у ратовању дроновима, а стручњаци предвиђају да ће беспилотне летелице у будућности играти одлучујућу улогу на копну, ваздуху и мору, као и у деминирању поља.
Кошкин напомиње да и западне земље ужурбано раде на развоју свега што је везано с применом беспилотне авијације.
„Они покушавају да следе за новинама у зони специјалне војне операције (у Украјини) и развијају сопствене правце. Наравно, чак и у малим радионицама негде на територији Украјине покушавају нешто да преправе и створе, али је потребна већа производња. Запад такође покушава нешто да створи, али оно што ми данас имамо за њих је вероватно и даље недостижно“, каже Кошкин.

Су-57 без премца у борбама

Мини-дронове Су-57 моћи ће да носи као подвесни терет или у унутрашњости трупа. Планирано је да ловац лансира неколико дронова одједном и да контролише ту групу дронова.
Иначе, Су-57 је вишенаменски ловац, створен уз употребу стелт технологије и напредне електронике. Овај суперсонични авион је способан за маневрисање и под великим оптерећењима. Намењен је уништавању свих врста циљева – у ваздуху, на копну и на води.
Ловац може да користи ракете класе „ваздух-ваздух“ малог, средњег и великог домета, навођене ракете „ваздух-земља“, авијационе бомбе од 250, 500 и 1.500 килограма итд.
Амерички медији подсећају да ниједан ловац пете генерације нема борбено искуство као Су-57, истовремено истичући да су пилоти Су-57 накупили значајно искуство у условима изузетно интезивних борбених дејстава, при чему су се авиони одлично показали у испуњавању својих задатака против Оружаних снага Украјине.
Како наглашавају, овај модел авиона испуњавао је сложене операције на украјинском ратишту, укључујући и борбе у условима лоше видљивости.
Серијске испоруке Су-57 почеле су 2022. године. У оквиру садашњег државног програма наоружања, Ваздушно-космичке снаге Русије би требало да добију 76 летелица до 2027. године.
Недавно је саопштено и да се борбене могућности тог ловца повећавају, а у летелицу се уводе најсавременије технологије. Ефикасност авиона наставља да се повећава.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net