Резолуција о Сребреници: Како и зашто је изостала Пресуда против Црне Горе?
1 min readОбраћање Адвокатске канцеларије Радић преносимо у цјелости:
Да ли тај нестанак има везе са одвајањем Црне Горе од Србије и изјавом Премијера Милојка Спајића да ће Црна Гора гласати за Резолуцију о Сребреници у УН, којом се иначе допунски оптужују и сатанизују Србија, Република Српска и Срби без обзира где се налазе?
Подсећања ради, без сагласности Републике Српске, „Влада“ Босне и Херцеговине поднела је 20. марта 1993. године тужбу Међународном суду правде (МСП) против Србије и Црне Горе (СРЈ) због, како је наведено, кршења Конвенције о геноциду.
С обзиром да у то време није постојао геноцид (догађаји у Сребреници уследили су тек две и по године касније!) и с обзиром да је СРЈ примљена у чланство УН након седам година, 1. новембра 2000. године, а Србија 3. јуна 2006. године, МСП је био дужан да тужбу одбаци због непостојања геноцида и због тога што СРЈ, а затим Србија и Црна Гора, нису државе међународно признате па не могу бити тужене (недостатак активне легитимација на страни тужиоца и пасивне легитимације на страни туженог). Наиме, Резолуцијом СБ УН 777 (1992) СФРЈ је 19. септембра 1992. престала да постоји.
Четрнаест година од подношења тужбе и осам месеци по окончању поступка, МСП је 16. фебруара 2007. године донео Пресуду Бр. 91. само у вези Србије, без објашњења зашто је и под којим условима изостављена и амнестирана Црна Гора.
Тим поводом, више информација за Радио Слободну Европу (РСЕ) дао је Сакиб Софтић, главни агент Босне и Херцеговине пред МСП у Хагу у спору против Србије и Црне Горе.
– 23. новембар 2006. године, РСЕ: Господине Софтићу, да ли је коначна одлука да Босна и Херцеговина остане при тужби за геноцид и против Црне Горе пред Међународним судом правде у Хагу, с обзиром да је у Подгорици било извјесног релативизирања те информације да ће Сарајево остати при тужби и против Црне Горе?
СОФТИЋ: Да. Као што знате усмена расправа је завршена 9. маја, а чињеница раздвајања Србије и Црне Горе десила се након тога и то је онај разлог који не може утицати на ову ствар. У тренутку када је усмена расправа окончана Србија и Црна Гора су представљале једну државу и тужба је била усмјерена против заједнице Србије и Црне Горе. Међутим, заузели смо позицију континуитета обзиром да када су се догађаји који су предмет овог спора десили, када су Србија и Црна Гора представљале једну државу. Види више овдје.
– 26.02.2007. на дан изрицања Пресуде: …сматрам да је с више аспеката доказано да су Србија и Црна Гора прекршиле Конвенцију и да су одговорне за геноцид почињен над Бошњацима у БИХ – рекао је Софтић за јучерашњи Дневни аваз. Види више овдје.
Након девет година од пријема Пресуде, Сакиб Софтић, пуномоћник „БиХ“ у том поступку, поднео је у име БиХ Захтев за ревизију те Пресуде. Пажљивим разматрањем списа, МСП је дошао до закључка да њихов „садржај показује да нема одлуке компетентних власти, у име БиХ као државе, о захтеву за ревизију пресуде од 26. фебруара 207. године“ те да се није на ваљан начин поступило у том питању -, због чега је одбијен Захтев за ревизију Пресуде.
Тим поводом огласио се и Алија Изетбеговић: „Тражили су од нас заједнички став, знајући да таквог става нема“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: