ИН4С

ИН4С портал

Рјешења о порезу мимо закона: Подгорица незаконито опорезује грађане?

Адвокат Александар Ђуришић тврди да рјешења о порезу на непокретности за 2020. подгоричке Управе локалних јавних прихода могу бити поништена, а грађанима враћен “незаконито узет новац”.

Ђурушић је указао на то да је подгоричка Управа рјешења о порезу на непокретности за 2020. донијела у јуну ове године, односно два мјесеца након рока предвиђеног законима.

Он је казао да је првостепени орган “на овај начин грубо злоупотријебио своје службене овласти емитујући рјешења уназад и дајући Закону о порезу на непокретности из 2019. ретроактивно дејство, што је озбиљна злоупотреба, односно више почињених дјела у стицају”.

Он је истакао да је Главни град ове године штампао и рјешења за 2017. и 2018, годинама након што је рок истекао.

Значи сада покушавају да наплате нешто што је застарјело годинама. Што је још горе, рјешење за порез за 2020. је на већи износ за 30 одсто у односу на 2017. То је једноставно немогуће, јер цијене станова су падале, а старост се повећала. Просто је немогуће до таквог износа доћи, то значи да ће се сваке године износи повећавати”.

Из Главног града с друге стране наводе да су у “конкретном случају, става да је прекорачење рока (30. април текуће године) оправдано.

“Ово из разлога што је била у изради Уредба о ближим критеријумима и методологији за одређивање тржишне вриједности непокретности (“Службени лист Црне Горе”, бр. 062/21 од 11. 6. 2021), која је ступила на снагу 19. јуна текуће године. У питању је пропис који доноси Влада Црне Горе, а који уређује материју одређивања тржишне вриједности непокретности, која је основица пореза на непокретности, у складу са законом”, додали су из администрације Ивана Вуковића.

Истакли су да законски рок за утврђивање пореске обавезе није преклузиван рок и да странка због прекорачења ништа не трпи.

”Напротив, странка има право да плати пореску обавезу утврђену рјешењем у двије једнаке рате, од којих прва доспијева за плаћање у року од 10 дана од дана достављања рјешења, а друга 31. октобра текуће године”.

Ђуришић је истакао да Управа нема никакво оправдање да рјешења донесе 21. јуна, јер Законска категорија до 30. априла.

”Дакле, имају ближе критеријуме из оне године прије тога 30. априла, а те треба да користе, који су много мањи од ових сада”, навео је Ђуришић.

Он је истакао да је Уредба о ближим критеријумима донијета касније.

Прекорачен је рок, Уредба нема везе с тим. Није тачно да странка ништа не трпи. Они су то тако одрадили да тај порез не може да се наплати. Странка може да се жали главном администратору, који ће вјероватно потврдити то рјешен је и странци блокирати рачун. То је потпуно незаконито. Сљедећа инстанца је Управни суд, гдје ће то стићи за годину, двије дана, па се тек тада може очекивати поврат тога новца”, казао је Ђуришић.

Он је истакао да сви који би покренули поступак пред Управним судом би врло вјероватно добили спор, па би онда био покренут поступак против Општине за поврат новца грађанима, односно редовни судски поступак за наплату штете.

Управа локалних јавних прихода Подгорице прошле године није успјела да уручи чак 35.258 рјешења за порез на некретнине, а као разлог су навели промјену адресе власника, улица и бројева зграда, смрти власника, неспроведених оставинских поступака и непостојања података о насљедницима – корисницима непокретности…

Како се наводи, мањкави, непотпуни и нетачни подаци у вези са адресом и пребивалиштем пореских обвезника, које црпе од Управе за катастар и државну имовину и Министарства унутрашњих послова (регистар пребивалишта) су, између осталог, разлог наведеног броја неуручених рјешења.

У циљу што ефикаснијег утврђивања и наплате локалних пореза, веома је значајна сарадња са органима који располажу подацима који могу користити овој управи у обављану својих послова, као што су подаци о регистрованим привредним субјектима, власницима непокретности, њиховом запослењу, адреси, матичном броју, као и подаци који се добијају од инвеститора новоизграђених објеката о продатим становима, што утиче на комплетирање базе података о пореским обвезницима”, пише у документацији.

Како је појашњено, Управа локалних јавних прихода је укупно донијела 142.686, а уручено је 107.428 рјешења.

Од уручених рјешења, додаје да су њих 102.538 за порез на непокретност, 3.438 за накнаду за коришћење општинских путева, док је 1.452 за локалне комуналне таксе, преносе Вијести.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Рјешења о порезу мимо закона: Подгорица незаконито опорезује грађане?

  1. To rade jer im trebaju pare za izbore, kukaju na Vladu gadovi iz DPS što je gorivo kao akcizna roba i roba na berzi skočila a što je voda u PG skočila 40% nikom ništa, plus presvlače ulice, peru pare preko tendera, imaju fondove u inostranstvu i sve to rade da zadrže Podgoricu. Oće da razvlaste Zdravka prije lokalnih i predsjeničnih izbora, ko to uradi i ponove se izbori ja nikad više neću glasat za DF, ako ne mogu da se strpe. Oni iz DPS su jedinstveni, tužilaštva nema, miran san, laju i kleveću a ovamo se pravi razdor, još to i Vijesti podržavaju, jer se i oni boje njihovih nepočinstava. MOra da se mijenja Tužilački i odma da se gone ovi gadovi da se prepadnu malo jer ovako su jaki pred lokalne izbore. Spajiću smanji gadu dotacije, lažiraju podateke da dobro posluje Glavni grad.

    1
    17

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy