„Како роб ступи на Србску земљу, от онога часа постаје слободним…“
1 min read
Какав је био однос Срба према ропству од којег је профитирала и од којег је изградила Западна Европа и САД, најбоље се види из Устава Књажевине Србије из 1835. године: „Како роб ступи на Србску земљу, от онога часа постаје слободним, или га ко довео у Сербију, или сам у њу побегао“, пише у Уставу.
Самим дакле ступањем на српску земљу роб је постајао слободан.
„Србија је стога, једна од првих модерних држава која укида ропство и робовласништво.
Већ у првим устаничким данима 1804-1813, Карађорђеви устаници укидају феудализам и ослобађају робове које затичу по турским хановима и градовима, док се робовласништво потпуно забрањује. Не само то, Србија је једина земља која је својим првим уставом из 1835. гарантовала слободу чак и сваком страном робу који ступи на њену територију.
Не треба заборавити да у то време цвета робовласништво по Сједињеним државама, британским и француским колонијама, док Португалци играју највећу улогу у трговини робљем на Атлантику. Остале европске државе, укључујући и Русију још увек у то време не одмичу даље од феудализма, док Турска укида званично ропство тек 1871, иако трговина робљем траје практично до Балканских ратова 1912-13″, објављено је на фејсбук страници Историја Срба.
Предсједник Чеченије Рамзан Кадиров ипак је недавно подсјетио да је ропство у држави Мисисипи укинуто тек 2013. године.
Он је средином јануара изјавио да је „САД једна од најкрволочнијих држава, када је ријеч о сопственом становништву“, та нагласио да је Америка свој затворски систем претворила у ропски: „10 до 15 одсто свих осуђеника налази у приватним затворима, а „две велике корпорације су 2010. године оствариле профит од таквог бизниса који премашује три милијарде долара“, напоменуо је Кадиров.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Crni Đorđe nije sagledavao realnost! Zato je to što jeste, za razliku od ovih što sagledavanju, zato će završiti tu gde sagledavaoci završavaju.