Роскомос и НАСА граде лунарну станицу Deep Space Gateway
1 min read
илустрација
Свемирске агенције Русије и САД – Роскосмос и НАСА – договориле су се о градњи лунарне станице Deep Space Gateway, преносе „Факти“. Та станица је дио дугорочног пројекта истраживања свемира и слања људи на Марс. Учешће у пројекту можда ће узети и Кина и Индија.
Према ријечима шефа Роскосмоса Игора Комарова, биће то станица која ће кружити око Мјесеца:
„Прво ће бити направљени њени орбитални модули који би требало да буду лансирани између 2024. и 2026. године. А потом све остало што је везано за технологије потребне за дјеловање на површинама Месеца и Марса”.
Комаров је открио да ће удио Русије бити градња 1-3 модула и јединственог механизма који ће обезбјеђивати спајање са Deep Space Gateway свих космичких летилица које буду пристајале уз лунардну станицу.
„Ми предлажемо и да ‘превоз’ цијеле конструкције до одабране Мјесечеве орбите буде повјерен нашим тешким ракетама-носачима које управо правимо,” казао је Комаров.
Лунарна станица ће бити највећи заједнички руско-амерички подухват. Американци су одмакли у раду на свемирском броду („Орион”) за лет ка Мјесецу и Марсу, наводе „Факти“. Могуће је да ће космонаути управо њих одлазити на лунарну станицу.
Руски космички стручњак Александар Жељезњаков процјењује да ће изградња лунарне станице реално започети тек кроз 7-8 година.
Мјесец је и америчким и руским научницима и космичким агенцијама важан и као полигон за тестирање технике која ће се користити за летове према другим планетама, и као извор сировина.
Астрономи обје земље су уверени да ће им телескопи инсталирани на Месецу омогућити да виде много дубље у космос него што је то могуће са Земље са њеном атмосфером.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

