Ровчанин: ЕПЦГ из Прве банке повукла 11,6 милиона депозита
1 min read
Електропривреда (ЕПЦГ) је у посљедњи мјесец дана повукла 11,63 милиона еура депозита које је држала код Прве банке и тренутно у тој банци има орочено осам милиона еура.
Крајем марта је из Прве банке повучено 3,63 милиона, пет милиона 5. априла и три милиона 8. априла, казао је Дану извршни директор државне енергетске компаније Никола Ровчанин.
Одбор директора у ЕПЦГ је промијењен 16. марта, док је Ровчанин именован 25. марта. ЕПЦГ је власник око петине акција Прве банке и годинама је у тој банци држала преко 20 милиона еура депозита
“ЕПЦГ на данашњи дан код Прве банке има орочено још осам милиона. Сви остали депозити који су истекли пошто је ново руководство ступило на дужност, нијесу реорочавани, а одлука о управљању средствима биће донијета након темељне анализе. Руководићемо се интересима компаније”, изјавио је Ровчанин.
Односи ЕПЦГ и Прве банке, како је навео, биће предмет анализе посебних стручних комисија које ће сагледати све околности и дони јети адекватне закључке.
“Веома је важно стратешки приступити овој теми имајући у виду да ЕПЦГ већ има значајан удио у власничкој структури, па би у складу с тим требало доносити дугорочне планове у сарадњи с надлежним министарством”, рекао је Ровчанин.
Према његовим ријечима, ЕПЦГ мора строго да води рачуна о својим интересима и о свим ставкама имовине, без обзира на то да ли се ради о сопственим средствима или о учешћу у капиталу.
Осим депозита, ЕПЦГ је Првој банци дала субординирани кредит од шест милиона 2010. године, чија је наплата раније одложена до 1. априла 2024. године.
“Према подацима финансијске службе компаније, камата по основу субординисаног дуга дефинисана је у износу од 6,28 одсто, а од датума пласмана ЕПЦГ је наплатила више од 5,5 милиона еура”, рекао је Ровчанин.
Он је истакао да је смањење плата менаџменту неминовност.
“Нови статут компаније који је усвојен на последњој скупштини акционара предвиђа посебне сталне комисије за политику накнада, па сам увјерен да ће у овом сегменту бити умањења”, напоменуо је Ровчанин.
Извршни директор је по доласку у ЕПЦГ покренуо поступак продаје 22 аутомобила, док је 60 аутомобила паркирано, односно може се користити искључиво за пословне потребе у току радног времена.
“Трошкове репрезентације који су прошле године достигли 58.000 еура ограничио сам на око 16.000 еура, уз драстично смањење ове ставке члановима менаџмента, у појединим случајевима и по три пута”, нагласио је извршни директор ЕПЦГ.
Казао је да је по доласку у ЕПЦГ затекао бројне проблеме, а један од њих је неизвјесност наставка рада Термоелектране Пљевља пошто је претходно руководство искористило дозвољених 20.000 радних сати, чиме је практично доведен у питање енергетски систем Црне Горе.
“Деценијама уназад ЕПЦГ није изградила ниједан енергетски објекат у свом власништву, што је застрашујућа чињеница имајући у виду да је ријеч о најјачој државној компанији, а што је дефинитивно и огледало рада претходних управа и влада”, закључио је Ровчанин.
За непун мјесец од именовања, како је казао, донио је одлуке о рационализацији трошкова пословања у дијелу службених аутомобила, дневница, горива и трошкова репрезентације.
Недопустив ниво луксуза
Пословање ЕПЦГ у једном дијелу није било усклађено са социо-економским условима државе у којој привређује.
“Затекао сам, дакле, недопустиво висок ниво луксуза у појединим сегментима који је био веома видљив и заиста неодржив. Високе репрезентације менаџмента које су прошле године коштале грађане око 58.000 еура”, истакао је директор ЕПЦГ.
Како додаје, возни парк је бројао 131 возило, од којих и луксузна која су набављања по посебним жељама појединаца из руководства, поједина возила износила су и до 70.000 еура.
“Такође, трошкови горива на годишњем нивоу досезали су око 200.000 еура, а више од 90.000 еура дневнице за службена путовања, трошкови смјештаја и исхране на службеном путу, што су поприлично високи износи”, навео је Ровчанин.
ТЕ Пљевља мора наставити с радом
Како наводи, очекује позитиван исход разговора надлежног министарства са Енергетском заједницом управо у периоду редовног годишњег ремонта ТЕ Пљевља, од 1. априла до 1. јуна, када се она налази ван погона, након чега би се обезбиједио наставак рада и додатни радни сати.
“ТЕ Пљевља мора наставити са радом, јер би у супротном ЕПЦГ морала да годишње увози више од 70 милиона еура електричне енергије за потребне снабдијевања скоро половине црногорског конзума. У сваком случају еколошка реконструкција блока један ТЕ Пљевља креће убрзо”, казао је Ровчанин.
Казао је да је формирао нови тим за праћење реализације пројекта и истакао да о гашењу ТЕ Пљевља не треба ни размишљати имајући у виду несагледиве последице које би се таквом одлуком изазвале.
“У социо-економском смислу, због нефункционисања Термоелектране, посао би директно изгубило 1.200 грађана Пљеваља, а индиректно неколико хиљада рачунајући репро ланац и угроженост пословања многих компанија у Црној Гори које сарађују са Рудником и Термоелектраном”, закључио је директор ЕПЦГ.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Nemojte Prvu banku, nema smisla.
Nećete nećete, izvešće Bitanga opet komite i romite na ulice.