ИН4С

ИН4С портал

Румунија ће помоћи Црној Гори у борби против КОВИД-19

1 min read
Румунски амбасадор је исказао спремност да преко Владе своје земље, односно Министарства здравља, обезбиједи Црној Гори донацију одређеног броја доза вакцина прозив КОВИД-19 и тиме помогне нашој земљи у борби против пандемије.

Детаљ са састанка

Румунија и Црна Гора, традиционално добре међудржавне односе, у наредном периоду додатно ће унаприједити, кроз интензивнију сарадњу и пружање помоћи и подршке, посебно у кризним ситуацијама, каква је пандемија изазвана вирусом ЦОВИД-19. Ово је заједничка оцјена са састанка министарке здравља др Јелене Боровинић Бојовић са амбасадором Румуније у Црној Гори Виорелом Арделеануом и конзулом Радуом Горинциои.

Састанку је присуствовала и шефица Канцеларије Свјетске здравствене организације у Црној Гори др сци мед. Мина Брајовић и државни секретар у Министарству здравља др Борко Бајић.

Румунски амбасадор је исказао спремност да преко Владе своје земље, односно Министарства здравља, обезбиједи Црној Гори донацију одређеног броја доза вакцина прозив КОВИД-19 и тиме помогне нашој земљи у борби против пандемије. Он је презентовао на који начин функционише здравствени систем у Румунији и како је организован у доба пандемије изазване корона вирусом, истичући значај примарне здравствене заштите у превенцији, лијечењу и збрињавању пацијената.

Министарка Боровинић Бојовић је захвалила румунском амбасадору и конзулу на понуђеној помоћи и изразила задовољство због исказане солидарности у времену када се цијели свијет суочава са тешком епидемијом. Она је казала да је приоритет Минситарства здравља управо оснаживање примарне здравствене заштите, односно домова здравља, како би се амортизовао притисак на болнице и посебно на Клинички центар Црне Горе, који је једина здравствена установа терцијарног нивоа у Црној Гори.

Свјетска здравствена организација, према ријечима шефице Канцеларије Мине Брајовић, пружа апсолутну подршку Министарству здравља у реализацији активности усмјерених на јачање капацитета здравственог система, у циљу што ефикаснијег одговора у борби против КОВИД-19. То, према њеним ријечима, прије свега подразумијева јачање свих сегмената, што подразумијева и кључне базичне сервисе за превенцију и контролу инфекције, као и цјелокупну борбу против вируса КОВИД-19, наводе из пи-ар службе Министарства здравља.

Румунској дегелацији презентована је и дигитална платформа за управљање подацима који се генеришу кроз клинички менаџмент, као веома важан електронски сервис у времену пандемије, као и пројекат телемедицине, који ће се додатно унаприједити, како би се проширила његова примјена на све медицинске гране.

На састанку је оцијењено да је размјена знања и искустава међу љекарима и медицинским особљем двије земље јако значајна и да ће у наредном периоду бити конкретизована.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy