ИН4С

ИН4С портал

Русија ће одбити сваку претњу без ичије помоћи

1 min read

Русија је спремна да одбије сваку претњу, истичу руски војни експерти коментаришући најаве Пентагона да неће бити никаквог ограничења за Украјину да користи америчко оружје, ако Северна Кореја уђе у сукоб у Украјини на страни Русије.

Руски експерт Алексеј Подберјоскин додаје да се Русија ослања на своје снаге и средства противваздушне одбране. Он напомиње да су западни војни инструктори већ дуже време у Украјини са задатком да обуче војску те земље за коришћење дугометног оружја добијено од западних савезника и пружају помоћ у реализацији борбених задатака.
„Високопрецизно оружје дугог домета, украјинско, већ се користи уз помоћ Американаца. Ниједан дрон авионског типа не би полетео или долетео без система за навођење, без америчких специјалиста. Што се тиче америчког оружја дугог домета ‘атакамса’ или британско-француских пројектила ‘сторм шедоу’ и других, њих је релативно мало и они су прилично ефикасно уништени руским системима противваздушне одбране. Ефикасност, по правилу, достиже 98-99 одсто. Оно што је лансирано – уништено је. Ми никада нисмо рачунали на то да ће неко одвраћати од употребе оружја против нас и стога смо се ослањали само на наше ПВО системе и на њих ћемо рачунати и даље“, истиче Подберјоскин.
Говорећи о могућим сценаријима и развоју ситуације, руски експерт каже:
„Сценарији могу бити веома различити, између осталог можемо изводити исто такве нападе по онима који контролишу та далекометна средства, укључујући и Европу. Председник је то јасно рекао“.
На питање какве још кораке Русија може да предузме као одговор на повећану војну помоћ Украјини и америчке претње Подберјоскин каже да „корака може бити много“ и то је у надлежности Управе за операције руског Генералштаба.
„Можемо да изводимо нападе на базе, на тачке где су лоцирани. Ми већ задајемо такве ударе. Исто тако можемо да изводимо нападе на америчке дронове, извиђачке авионе, патролне авионе и коначно, и по америчким и НАТО аеродромима који постоје у Пољској и Румунији“, каже експерт.
Где све ово на крају може довести „нико не зна“, додаје Подберјоскин.
„Боје се, на Западу се плаше ескалације, а с друге стране они на све могуће начине покушавају да доведу ствари до тога да то буде контролисана ескалација“.
Само да гелери не одлете далеко
Пентагон тврди да је Северна Кореја послала око 10.000 војника у Русију да би се обучавали а потом „у наредних неколико седмица“ отишли ​​у рат са Украјином.
Према речима портпаролке Пентагона Сабрине Синг, део севернокорејских војника већ је пребачен у погранични руски регион – Курску област, из којег Русија покушава да избаци украјинске трупе.
Синг је поручила да неће бити никаквог ограничења за Украјину да користи америчко оружје против севернокорејских снага, преноси Спутњик.

Не знам колико је то истина. У овом тренутку ми нисмо потврдили такве информације. Нисам сигуран да је то тако, али ако је то случај сматрам да у томе нема ништа лоше. Северна Кореја има фантастичне специјалне снаге – 200 хиљада људи. Они сасвим лако могу да пошаљу у Русију неколико веома добро обучених дивизија специјалних снага, укључујући и артиљеријске специјалне јединице, у оквиру интернационалне помоћи, зато што им је Русија помагала више пута. Ово ће просто бити реципрочан корак ка пријатељству према Русији“, каже Подберјоскин.
Према наводима руских медија, Северна Кореја има скоро 1,3 милиона активних војника и у резерви, према различитим проценама, најмање четири милиона.
Подберјоскин истиче високу борбену способност Корејске народне армије. Према његовим речима, Севернокорејци спроводе „озбиљне вежбе и обуке“ и не могу се назвати „парадном војском“. Обуке трају пет до седам година у свим условима и на неприступачним теренима, укључујући и планинска и шумска подручја.

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров назвао је изјаве Запада о сарадњи Русије и Северне Кореје „покушајем да се ретроактивно“ оправда слање западних војника у Украјину, у којој су они тамо већ дуже време.
Осим НАТО инструктора и другог НАТО војног особља, према подацима руског Министарства одбране с почетка године, на страни украјинских снага борило се 8,5 хиљада страних војника из Европе, више од 2,7 хиљада из Северне и Јужне Америке, преко 1,7 хиљада војника из Азије и неколико стотина Африканаца. Другим речима, земље НАТО-а су, на овај или онај начин, веома заступљене у украјинској војсци.
То опет говори о двоструким стандардима Запада, који (ако су тачне њихове тврдње) ствара хистерију за око 10.000 севрнокорејских војника, док прећуткује 13.500 страних плаћеника или тзв. добровољаца у украјинским редовима.
Иначе, Владимир Зеленски је прошле недеље потписао закон којим се странцима дозвољава чак и официрска места у Оружаним снагама Украјине.
Русија и Северна Кореја имају потписан Споразума о свеобухватном стратешком партнерству, чији четврти члан предвиђа узајамну војну помоћ.
Руски председник Владимир Путин, коментаришући „експлозију“ реакција на Западу и у Кијеву коју су изазвале његове изјаве о споразуму са Северном Корејом, а који предвиђа пружање међусобне помоћи у случају да на једну државу потписницу буде извршен напад, нашалио се, рекавши да је у том случају најважније да „гелери не одлете далеко“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *