Русија и Иран: Савез против америчке хегемоније
1 min readСвојеврсна је иронија што су напори две државе за пробијање „паклених“ западних санкција удахнули додатну живост у пројекат транспортног пута „Север-Југ“ између Русије, централне Азије и каспијских региона, Ирана и Индије. Још више, као последица сукоба у Украјини, пошто је Азовско море постало руска унутрашња водена површина оивичена Кримским полуострвом и Доном, водотокови и железничке мреже у региону су се спустили до Каспијског мора и, у коначници, до Индијског океана.
Источна оса
Међународни транспортни коридор Север-Југ (INSTC), 7.200 километара пространа мрежа поморских, железничких и путних праваца замишљена да драматично повећа промет из Русије – али и из неких делова Европе – преко Ирана до Западне и Јужне Азије, и обратно. Суштински, то је руско-ирански пројекат који у условима санкција добија изузетан значај па две државе у проширење његових могућности улажу најмање 25 милијарди долара. У посебној економској зони (СЕЗ) Астрахана, на Каспијском мору, је већ велики промет иранског терета. Руски медији предвиђају да би до 2030. само железнички транспорт могао да достигне 25 милиона тона – увећање од најмање 20 пута у односу на 2022.
За INSTC се већ везује низ других великих пројеката. Заменик руског премијера Александар Новак говорио је о енергетском систему који укључује Русију, Иран и Централну Азију и регион Јужне Азије. Москва завршава израду правила да бродови из Ирана пролазе унутрашњим пловним путевима на Волги и Дону.
Техерански планови су изузетно амбициозни, уписани у оквир „Источне осе“ који фаворизује државе региона – Русију, Кину, Индију и Централну Азију. Иран треба у 2023. да постане пуноправни члан Шангајске организације за сарадњу (ШОС) и водећи је кандидат за придруживање проширеном клубу БРИКС-а. Геостратешки и геоекономски, то подразумева несметану међусобну повезаност између ЕАЕУ, ШОС и БРИКС+. И све то треба да усклађује четворка Русија, Кина, Индија и Иран.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров је недавно пред групом главних уредника домаћих медија поручио: „Будите уверени да ћемо у блиској будућности видети озбиљан пад способности Запада да ‘управља’ светском економијом како хоће. Без обзира да ли то жели или не, мораће да седне и разговара“, преноси РТ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: