Русија произвела дрон којим се управља мислима
1 min readНаучници из компаније „Неуроботикс“ су дрон повезали са неуроинтерфејсом што омогућава пилотима да мислима управљају дроновима, саопштила је прес служба Националне технолошке иницијативе (НТИ).
„Руски научници су повезали дрон ’Пионир мини’, који је произведен у компанији ’Геоскан’, са неуроинтерфејсом ’Неуро плеј’. ’Неуро плеј’ омогућава пилотима да управљају дроном помоћу импулса који им шаље мозак пилота, односно, његове мисли. Овај пројекат је користан у такмичењу беспилотних летелица којима се управља интерфејсом мозак-компјутер, као и у рехабилитацији у инклузивним такмичењима. За пилоте је важно јер се на тај начин побољшања концентрација“, наводи се у саопштењу НТИ.
Према речима генералног директора компаније „Неуроботикс“ Владимира Конишева управљање дроновима путем неурона је основа за пројекте по принципу СТЕМ-образовања (Science, Technology, Engineering, Mathematics). За то су неопходна знања из неколико области: неуротехнологије, мехатронике, аеродинамике и програмирања које се користе у игрицама.
„Планирамо да са компанијом ’Геоскан’ одржимо такмичење у Русији и надам се да ће то бити на међународном нивоу. Постоји још једна важна карактеристика ове комбиноване технологије, а то је могућност да се неуронима управља дроновима. То не само да побољшава концентрацију и пажњу пилота, већ им омогућава да поднесу стрес и контролишу емоције током извођења сложених операција,а то представља важан алат за припрему оператера важних процеса“, рекао је Конишев.
Генерални директор компаније „Геоскан“ Алексеј Јурецки је додао да се интеграција дронова са неуроинтерфејсом може користити у рехабилитацији људи у инклузивним такмичењима, када су у једном тиму, на пример, и људи са ограниченим здравственим могућностима.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
A mi imamo dron kojim možeš da upravljaš, a da ništa ne misliš.
Само Руси имају такву технику!