Русија регистровала четврту вакцину против вируса корона – „Спутњик Лајт“
1 min readЈеднокомпонентна вакцина против вируса корона „Спутњик Лајт“, коју је направио руски Национални истраживачки центар за епидемиологију и микробиологију „Гамалеја“, регистрована је у Русији, а њена ефикасност износи 79,4 одсто, саопштио је руски Фонд за директне инвестиције (РФПИ).
„Министарство здравља Русије, Национални истраживачки центар за епидемиологију и микробиологију ‘Гамалеја’ и РФПИ саопштавају да је регистрована једнокомпонентна вакцина против вируса корона ‘Спутњик Лајт’. Ефикасност једнокомпонентне вакцине износи 79,4 одсто од 28. дана након имунизације. Стопа ефикасности од око 80 одсто премашује стопе ефикасности многих вакцина код којих су потребне две дозе“, наводи се у саопштењу.
Прецизирано је да је процена ефикасности извршена на основу података прикупљених од Руса који су примили само једну дозу у оквиру програма масовне вакцинације, и који из било ког разлога нису добили другу дозу у периоду од 5. децембра 2020. до 15. априла 2021. године.
Ефикасна против свих сојева короне
Према лабораторијским истраживањима центра „Гамалеја“, вакцина „Спутњик Лајт“ је ефикасна против свих нових сојева вируса корона, додаје се у саопштењу Фонда.
„Нису регистроване озбиљне нежељене реакције након имунизације вакцином ‘Спутњик Лајт’“, прецизирано је у саопштењу.
„Спутњик Лајт“ не захтева специјалне услове за чување и логистику, а цена је приступачна – мање од 10 долара.
Шема примене са једном дозом омогућава да се за кратко време вакцинише велики број људи.
Додаје се да се десети дан након вакцинације „Спутњиком Лајт“ ћелијски имуни одговор на S-протеин вируса корона формирао код 100 одсто вакцинисаних.
Прва и друга фаза испитивања безбедности и имуногености вакцине започела је у јануару 2021. године, а прелиминарни резултати су добијени 10. марта.
Резултати су показали производњу антиген-специфичних IgG антитела код 96,9 одсто добровољаца 28 дана након имунизације. Антитела која неутрализују вирус развијају се код 91,67 одсто добровољаца 28 дана након имунизације.
„Вакцинација особа које имају имунитет на САРС-ЦоВ-2 вакцином ‘Спутњик Лајт’ стимулише повећање титра IgG-антитела код добровољаца за више од 40 пута 10 дана након имунизације. ‘Спутњик Лајт’ је показала висок степен безбедности за све који су примили вакцину, укључујући особе са постојећим имунитетом на вирус корону“, истиче се у саопштењу прес-службе РФПИ.
Трећа фаза клиничких испитивања у којој учествује 7.000 добровољаца одвија се у Русији, УАЕ; Гани и другим земљама. Прелиминарни подаци се очекују у мају.
Шеф РФПИ Кирил Дмитријев је истакао да „Спутњик Ве“ (Sputnik V) остаје главно средство за вакцинацију против короне у Русији, док ће се једнокомпонентна вакцина „Спутњик Лајт“ извозити у иностранство.
Вакцина „Спутњик Лајт“ је прва компонента вакцине „Спутњик Ве“ (Sputnik V) – рекомбинантни аденовирусни вектор човека 26. серотипа (rAd26).
Руски фонд саопштава да је прву дозу вакцине „Спутњик Ве“ (Sputnik V) широм света примило више од 20 милиона људи до 5. маја.
„Притом, нису забележени случајеви мождане синовенске тромбозе (Cerebral Venous Sinus Thrombosis, CVST)“, прецизирано је у саопштењу.
Истиче се да производња вакцине испуњава најстроже стандарде са темељном процедуром са четири фазе пречишћавања вакцине.
(Спутњик)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: