ИН4С

ИН4С портал

Русија се припрема за територијалне спорове на Мјесецу

1 min read
Корпорација „Роскосмос“ и Руска академија наука забринути су због могућих спорова са САД и другим земљама о територији на Мјесецу, па су предложили да започну обуку стручњака за свемирско право
kamenje sa mjeseca, mjesecu

Илустрација

Корпорација „Роскосмос“ и Руска академија наука забринути су због могућих спорова са САД и другим земљама о територији на Мјесецу, па су предложили да започну обуку стручњака за свемирско право.

Сматрам да је неопходно да се разради план правне подршке који ће штитити интересе Русије у потенцијалним територијалним споровима и да се упути захтев универзитетима да започну припрему одређеног броја стручњака за свемирско право“, наведено је у заједничком саопштењу „Роскосмоса“ и РАН, преноси Спутњик.

Према ријечима Генадија Рајкунова, бившег директора Института за свемирску технологију при Руском универзитету пријатељства народа, стручњаци за свемирско право су неопходни да, као прво, дају одговор „трговцима у САД и другим земљама“ који су „покушали и покушавају да продају земљу на Мјесецу“.

„Друго, отворено је питање експлоатације минерала на Мјесецу, и поставља се питање како одговорити на њихово присвајање. То јест, јављају се бројна питања која нису регулисана на законодавном нивоу“, појаснио је стручњак.

Према члану 11. Договора о управљању активностима држава на Мјесецу и другим небеским тијелима, одобреног од стране Генералне скупштине УН 1979. године, природни сателит Земље „не подлеже националном присвајању ни проглашењем суверенитета на њему, ни коришћењем ни окупацијом, нити на било који други начин“.

Тренутно НАСА и њени западни партнери раде на пројекту изградње међународне лунарне станице „Гејтвеј“.

У септембру је извршни директор „Роскосмоса“ Дмитриј Рогозин изјавио да Русија неће учествовати у том пројекту у споредној улози, а да би лунарна станица могла бити изграђена у сарадњи са земљама —партнерима у БРИКС-у.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *