ИН4С

ИН4С портал

Русија: У Србији присутан "еврофетишизам"

1 min read

cepurin123

Руски амбасадор у Србији Александар Чепурин оценио је да је у Србији присутан „еврофетишизам“ где сви очекују чуда, али се ништа од тога неће десити уласком у Европску унију, истакавши да Европа и САД нису центар света, него Исток и Русија.

„Десет година је све било усмерено само на ЕУ, видимо сад тежак положај Србије и треба чекати још десет година, а ништа се неће десити. Ниједна земља не може да живи у ишчекивањима“, истакао је Чепурин на скупу „Српско-руски експертски округли сто“ одржаном у Београду, а који је организовао Институт за европске студије у Београду, заједно са Руским фондом јавне дипломатије „Горчаков“.

„Немојте да страдају односи с Москвом“

Он је рекао да је важно да, када Србија уђе у ЕУ, не страдају односи Београда и Москве и додао да Русија нема ништа против ЕУ, али је на Србији да изабере свој пут.

Евроазијска сарадња са Србијом њој доноси значајне плусеве и приходе, а од „Фијата“ Србија запошљава јефтину радну снагу, па постоји бојазан да се она претвори у сиромашну забит, провинцију, додао је Чепурин.

Он је навео да Русија може себи да дозволи самосталну политику, напоменувши да је врло важан фактор у свету постала и Кина.

Истичући да је руски бизнис био присутан у Србији упркос антируској власти у неким тренуцима, он је рекао да су руске компаније добијале послове које нико други није хтео, а као пример је навео Нафтну индустрију Србије (НИС).

„НИС нико није хтио да купи, јер је био у великим губицима, а сад би га сви узели“, нагласио је Чепурин, оценивши да су серијали појединих телевизија у Србији о наводној спорној руској куповини НИС-а „глупе приче и скуп измишљотина“.

Он је закључио да је изградња гасовода „Јужни ток“ циљ сарадње Русије и Србије.

Космет је српско питање

Руски амбасадор је додао да је Космет питање Србије и да она мора имати јасну стратегију.

Руски политиколог на Московском државном институту за међународне односе при Министарству иностраних послова Русије Елена Панамарјова рекла је да је економија најважнији сегмент односа између држава, а да је веома висок ниво економске сарадње између Србије и Русије.

„Ти односи су укључени у глобално, у наднационалне компаније чији су буџети понекад већи и од неких државних“, нагласила је Панамарјова и додала да ЕУ врши притисак на односе Србије и Русије.

Бизнис, а не (гео)политика

Виши научни сарадник на Институту за европске студије у Београду Миша Ђурковић навео је да је руска елита много више заинтересована за бизнис него питања геополитичког положаја.

„Енергетска политика је најважније питање односа Русије и Србије, као и Републике Српске, нарочито после куповине рафинерије“, истакао је Ђурковић.

Он је напоменуо да је Србија са свих страна окружена земљама чланицама НАТО савеза, те да се и фактички поставља питање односа са Русијом, која при том не спречава њен улазак у НАТО.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

14 thoughts on “Русија: У Србији присутан "еврофетишизам"

  1. ma eeee vidi ih, kako veličaju kinu? katastrofa. kako se pripremaju za rat a a sad srbiju edujuku kako i kome da pristupti. pi

  2. Руски амбасадор је додао да је Космет питање Србије и да она мора имати јасну стратегију.

    svi znaju čije je pitanje kosovo a opet nama srbima ne dozvoljavaju da ga riješimo!!!!!!

    1. Ма, јесте, ништа боље од доброчинства Американаца, Немаца, Италијана, Аустријанаца, Енглеза, Турака, Француза… Доказано, проверено, сигурно!

  3. ма да, како да не.русији је балкан као и западу био потребан и као територија и као извор прихода

  4. zaboravih da kažem, da je srbiji bolje da se ugleda na CG i započne prave EI jer je to najbolji put za nju. mi iz crne gore idemo dobrim putem. Neka uče od nas. Moskva dobra donijela nije ni crnogorcima ni vama srbima

  5. dokaz da srbi žive od bajki, kao što im je i kosovo mit. srbima su usta posta puna evrope, demokratije i evropskih integracija. a nikad nikad neće uspjeti u tome.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *