ИН4С

ИН4С портал

Русија упозорава: НАТО постепено продире на Јужни Кавказ

1 min read

фото: Михаил Воскресенский/Спутњик

Русија је забринута због ширења активности мисије ЕУ у Јерменији, а учешће представника Канаде у њој указује на постепени продор НАТО на Јужни Кавказ, изјавио је заменик руског министра спољних послова Михаил Галузин.

Галузин је у интервјуу за Спутњик навео да је Москва је забринута и због чињенице да би, уз одобрење Јеревана, мисија ЕУ могла да постане стална.

„Брине нас што се, уз одобрење Јеревана, мисија не само шири, већ прети да се из привремене претвори у сталну. Осим тога, као што знате, у априлу ове године у склопу мисије су се појавили канадски представници, што де факто значи постепени продор НАТО на Јужни Кавказ“, рекао је он, преноси Спутњик.

Према његовим речима, руска страна стално покреће тему мисије ЕУ у контактима са Јереваном и другим регионалним партнерима.

Дипломата је такође упозорио да би западне земље у Јерменији могле да прикупљају обавештајне податке о руским објектима, као и о суседним државама.

„Они шаљу своје извештаје директно у Брисел и не деле их чак ни са јерменском страном. Постоје разлози да се верује да западњаци прикупљају обавештајне податке о руским објектима, као и свим суседним државама Јерменије“, закључио је заменик руског министра спољних послова.

Не видимо никакве опипљиве резултате рада посматрача ЕУ, њихово присуство није спречило периодична заоштравања на јерменско-азербејџанској граници, додао је Галузин. И даље смо убеђени да се одржив мир на Јужном Кавказу може постићи само на основу свеобухватне примене трилатералних споразума између лидера Русије, Азербејџана и Јерменије, додао је он.

„Задатак ЕУ је очигледан и представља покушај да се учврсти у региону на уштрб интереса традиционалних партнера и суседа јужнокавкаских држава – Русије, Ирана, Турске“, закључио је дипломата.

Јерменски парламент је у марту ратификовао споразум са Европском унијом потписан у новембру 2023. године о статусу мисије ЕУ на граници са Азербејџаном, који посматрачима пружа имунитет и бенефиције. У складу са споразумом, чланови мисије не могу бити ухапшени ни кривично гоњени унутар земље домаћина.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *