Русија већа за 50.000 квадратних километара
Руски премијер Дмитриј Медведев потписао је документ којим се утврђују границе Руске Федерације на континенталном гребену у Охотском мору.
– Потписао сам декрет којим се успоставља руска граница на континенталном гребену Охотског мора. Управо тамо има великих извора сировина, извора енергије – јавила је агенција Тас.
Документ је важан пошто је усвојен након консултација са Комисијом УН о границама континенталног гребена, а договорен са нашим суседима, јапанским колегама, рекао је Медведев.
Документ усвојен после консултација са Комисијом УН о границама континенталног гребена у Охотском мору односи се на продужени део копна који се налази испод површине плитког мора.
– Као резултат тога, површина нашег гребена биће увећана за више од 50.000 квадратних километара – нагласио је Медведев, наводи Тас.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Одлична вест! Не могу да не подсетим на једну историјску паралелу у историји Русије са овим догађајем! На сличан начин је тридесетих година прошлог века почело окупљање, тада под окриље СССР-а, раније отргнутих руских земаља, посебно територија отргнутих после Октобарске револуције, али и прикључивање СССР-у нових земаља. Прво је, 1931. године СССР припојио сва прибрежна ненасељена острва у Северном леденом океану (Нова Земља, Земља Франца Јозефа итд.), затим су у периду 1939. године до 1945. повраћени у окриље Москве: 1939. Западна Белорусија и Галиција (што се и није показало као срећно) од Пољске, Ладошка превлака и Виборг од Финске 1939-40, Бесарабија од Румуније 1940, Летонија, Литванија и Естонија 1940, а на крају рата, 1945. године и пар година касније, враћени су: Клајпедска област од Немачке 1945. Северна Буковина од Румуније, Закарпатска Рус од Чехословачке, Карелија и Печенга од Финске, Јужни Сахалин од Јапана, Тувинска република, а по први пут припојени су Москви Калињинградска област од Немачке и Јужна Курилска острва од Јапана. Окупљање Велике Руси увек почиње од Арктика!