Руска Дума o укидању УСАИД-а: То је криминална мрежа
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/08/Capture-106.png)
Фото: Спутник
Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) постала је криминална мрежа, они који су умешани у кривична дела морају бити кажњени, изјавио је председник Државне думе Русије Вјачеслав Володин у светлу саопштења агенције да ће њени запослени бити послати на неплаћено одсуство.
„Према статуту, УСАИД треба да подржава привреду, здравство и образовање, као и да пружа хуманитарну помоћ. Међутим, агенција се у суштини претворила у праву криминалну мрежу, са представништвима у више од 100 земаља и годишњим буџетом од 50-60 милијарди долара“, написао је Володин на свом Телеграм каналу, преноси Спутњик.
УСАИД је, према његовим речима, током свог рада био умешан у одређена кривична дела.
„Данас је затворено седиште агенције, које се налази у Вашингтону. На столу је питање укидања УСАИД-а. Сада је важно да кривци за почињене злочине буду кажњени и да се такве ствари не понове“, истакао је председник Државне думе.
Он је такође изнео списак злочина против човечности који се, како каже, приписују УСАИД-у.
Агенција је непосредно пре тога саопштила да ће у суботу њени запослени широм свети бити послати на неплаћено одсуство.
„У петак, 7. фебруара 2025. године, сво особље које је директно запослено у УСАИД-у биће послато на неплаћено одсуство широм света, са изузетком одређених запослених одговорних за најважније функције мисије, специјалне програме, као и кључног руководства“ наводи се на сајту УСАИД-а.
Раније ове недеље, амерички председник Доналд Трамп покренуо је процес ревидирања спољне помоћи УСАИД-а са циљем потенцијалне реорганизације.
С тим у вези, сенатор-демократа Крис Ван Холен је у разговору са колегама-демократама из Конгреса испред затворене зграде агенције у Вашингтону рекао раније да би затварање УСАИД-а наводно ишло на руку Русији и Кини.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)