Руски амбасадор у Црној Гори: 9. мај дан сјећања на ослободиоце
1 min readАмбасадор Руске федерације у Црној Гори Сергеј Грицај казао је, на данашњем пријему поводом обиљежавања 74. годишњице Велике побједе, да је празник 9. мај за све нас трагичан и тужан, али истовремено и свијетли датум, када се сјећамо палих совјетских војника, који су дали своје животе за слободу, не само своје отаџбине, него и народа Европе.
„Сјећамо се данас и милиона страдалих и убијених мучењем совјетских грађана, који су постали безаштитне жртве фашистичких агресора. Данас све чешће звуче апели да остану у прошлости догађаји из тих година, да се они забораве као ствар која је већ отишла у прошлост. Потпуно се не слажем са таквим приступом. Трагична историја Другог свијетског рата постала је за цијели свијет поука онога чему води тежња да се једна нација стави „изнад свега“, казао је Грицај.
Он је убијеђен, да ће политика удворавања таквим националистичким снагама, ради рјешавања својих себичних циљева, имати само катастрофалне посљедице.
„Други свијетски рат постао је највећи и најкрвавији војни конфликат за вријеме читаве историје човјечанства. У периоду од 1. септембра 1939. године до 2. септембра 1945. године у рату је узело учешће 60 од 71 земље тадашњег свијета, укупан број погинулих до дан данас не може се тачно процијенити – од 60 до 70 милиона људи. Од њих на Совјетски Савез спада више од 27 милиона страдалих (од којих су 10 милиона – војна лица), као и највећи (41%) привредни губитак међу свим земљама-учесницама. Огромне људске жртве претрпела је такође Пољска (више од 6 милиона људи), Кина (више од 10 милиона), Југославија (више од 1,7 милиона људи). Немамо морално право да заборављамо ове жртве“, сматра Грицај.
Учестали, пак, последњих година случајеви уништавања споменика совјетским војницима на подручју низа земаља Европе, додаје амбасадор, не само што су светогрдни, него отварају директан пут према понављању убудуће ове трагедије заиста планетарних димензија.
„У Руској Федерацији, као и у земљама бившег СССР-а нема ниједне породице, коју не би дотакао Други свијетски или како ми њега називамо због огромног значаја за нашу Отаџбину, Велики Отаџбински рат. Узгред то важи и за републике некадашње Југославије. То је била заједничка побједа совјетских људи који, преживјевши најтежа искушења, нису се преклонили непријатељу, нису изгубили вијеру, истрајали су и побједили“, оцијенио је Грицај.
Додаје, да братско јединство народа Европе, који су срушили фашизам, – је наше заједничко историјско, морално наслеђе, предуслов нашег пријатељства, добросусједства и узајамног уважавања.
„Сматрам нашом заједничком обавезом да чувамо сјећање на хероје, који су се борили за слободу и независност својих народа те да пренесемо то сјећање новијим генерацијама“, закључио је амбасадор.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ni rijeci, slova, o presudi.
majka Rusija
O mučenicima današnjim Milanu i Vojvodi ni riječi.