ИН4С

ИН4С портал

Руски авион три пута неприметнији за радаре од америчког Ф-22

1 min read

f22

Руски борбени авион пете генерације Т-50 на тестирању, кроз две године у ескадрилама. Цена авиона Т-50 је око сто милиона долара.

ДОСАДАШЊА испитивања руског „невидљивог“ авиона Т-50 иду одлично, па се очекује да ће тај вишенаменски ловац почети да се серијски производи 2016. године. Командант руске авијације генерал Виктор Бондарјев је потврдио да ће орружане снаге авион пете генерације добити најкасније кроз две године. Државна испитивања на југу Русије у центру „Чкалов“ последња су етапа пред добијање дозволе за серијску производњу.

Главни конструктор Александар Давиденко каже да је Т-50 чак три пута теже приметан на радару од америчког конкурента Ф-22. Због тога су Руси свом авиону све оружје сместили у „утробу“. До сада је компанија „Сухој“ у фабрици у Комсомолску на Амуру направила пет авиона Т-50. У поређењу с претходним покољењима руских војних авиона, Т-50 је чудо технике. Направљен је од нових композитних материјала што га чини мање приметним на противничким радарима. Осим тога, убојитији је у гађању циљева у ваздуху и на земљи у било које време дана и ноћу и при тешким временским условима.

Државна испитивања почела су минуле јесени. После првих летова, најпознатији руски пробни пилот, херој Сергеј Богдан, био је пун хвале за нови авион. У односу на авионе четврте генерације, он има сасвим нову електронику и најновији радар. Руски „невидљиви“ има систем за аутоматско распознавање циљева, може да прати истовремено 60 циљева и да гађа 20.

Првих десет авииона Т-50 добиће Центар за обуку пилота у Липецку, а затим ће Министарство одбране купити 60 летелица. Руска авијација у будућности жели да да их има 150. Руси намеравају да с Индијом праве извозну варијанту Т-50. Индија има у плану да купи 200 таквих авиона.

Руси су авион пете генерације почели да праве још осамдесетих година прошлог века, али је због економских проблема пројекат био заустављен.

За време СССР-а водећи авио-конструктори су добили задатак да направе авион пете генерације који би заменио МИГ-29 и СУ-27. Паралелно су радила два конструкторска бироа: МиГ је направио „микојан 1.44“, док је „Сухој“ предложио СУ-47. Распад СССР-а и беспарица у Русији зауставили су даљи рад на прављењу авиона пете генерације.

Захваљујући промени коњунктуре и цене нафте и гаса на светском тржишту, у државној благајни било је више новца, па је председник Путин 2002. дао „команду“ да се обнови рад на летелици компаније „Сухој“. Први руски авион пете генерације полетео је јануара 2010. године, а у августу 2011. први пут су га грађани могли видети на московском авио-салону „Макс“.

ЦЕНА СТО МИЛИОНА

САТ летења америчког „Ф-22 раптор“ кошта око 40.000 долара. Из техничког задатка који је био пред конструкторима Т-50 зна се да руски авион пете генерације треба да троши за један сат мање од 10.000 долара. Цена авиона Т-50 је око сто милиона долара.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *