ИН4С

ИН4С портал

Руски физичари враћају вријеме уназад

1 min read
Руски научници заједно са колегама из САД и Швајцарске приморали су квантни компјутер да се врати за дjелић секунде уназад и да самим тим „прекрши“ други закон термодинамике
Ruski

Фото: RussiaBeyond

Руски научници заједно са колегама из САД и Швајцарске приморали су квантни компјутер да се врати за дjелић секунде уназад и да самим тим „прекрши“ други закон термодинамике.
Истраживање је објављено у часопису Scientific Reports.

„То је само један у серији радова посвећених могућности кршења другог закона термодинамике. Ради се о закону који је тесно повезан са разликом између прошлости и будућности. Сада смо приступили проблему са треће стране, тј. вештачки смо створили такво стање система које се само развија у супротном смеру са гледишта другог закона термодинамике“, рекао је Гордеј Лесовик са Московског физичко-техничког универзитета, а преноси РИА „Новости“.
Један од темеља савремене физике је концепција „стреле времена“ где се време описује као права која се пружа из прошлости у будућност.

Са гледишта физике то се потврђује „другим законом термодинамике“ који тврди да је за васиону карактеристичан пораст ентропије (стања неуређености, хаотичности). Управо из тог разлога је перпетуум мобиле машта која се никада неће остварити.

Међутим, пре три године је Гордеј Лесовик заједно са колегама открио да други закон термодинамике може бити прекршен на квантном нивоу. После тог открића је направљен квантни еквивалент „Максвеловог демона“, измишљеног ентитета који распоређује брзе и споре молекуле.

Касније је руским научницима пошло за руком да реализују ову идеју, после чега су физичари дошли на идеју да изведу следећи експеримент: полазећи од својстава квантног света разбити „Максвеловог демона“ на неколико делова и удаљити један од другог на релативно велико растојање. Задатак је успешно извршен.

Како је рекао Лесовик, логичан наставак тих експеримената било је да се тестира може ли време самостално кренути уназад, бар када је реч о једној честици чијим понашањем управљају закони квантне физике.
У циљу реализације експеримента научници су проверили може ли електрон, када је у празном простору, самостално да се врати уназад за одређени период.

Примjенили су Шредингерову једначину за лоцирање чeстице у конкретном тренутку. Прорачуни су утемељени на идеји да ће се положај честице у простору постепено мијењати под дејством „стријеле времена“.

Испоставило се да електрон може доспети у прошлост, тј. вратити се у стање у коме се налазио неколико тренутака раније. Међутим, према прорачунима Гордеја Лесовика и његових колега, тако нешто може да се догоди крајње ретко, отприлике једном за све време постојања васионе, па и тада се честице враћају у прошлост само за 0,06 наносекунди.
Руски и страни научници су извели ову операцију „ручно“, користећи квантни компјутер „у облаку“ фирме ИБМ.

Сјединили су два или три кубита (најмањи елемент за чување података у квантном компјутеру) рачунарских модула и меморијских ћелија компјутера, а затим су их напунили одређеним скупом бројева и почели да манипулишу садржајем. Ниво хаоса у том квантном систему је почео муњевито да расте.
Чим је ентропија дошла до одређене тачке радом кубита је почео да управља други програм. Он их је довео до стања у коме је даље кретање усмерено ка успостављању поретка, а не ка хаосу. Тако су се кубити на одређено време вратили у првобитно стање.
Физичари су истакли да овај експеримент није сваки пут био успешан. Неуспеси су могли бити проузроковани грешкама у раду квантног компјутера.
Лесовик и његове колеге планирају да наставе са радом у овом правцу и да створе механизме бржег „враћања времена“ како би могли манипулисати стањем веће броја кубита.

Извор: Russia Beyond

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *