ИН4С

ИН4С портал

Руски историчар: Могуће јачање расколничке цркве у Црној Гори

Нико не жели раскол православља, али у случају ескалације насиља у Украјини, неће бити лако опростити Цариграду његово учешће у таквом злочину, наводи Енгелхарт.
miraš dedeić

Мираш Дедеић, НВО ЦПЦ

Један од водећих руских стручњака за бившу Југославију и научни сарадник Института за славистику Руске академије наука Георгиј Енгелхарт каже да би директна последица раскола у православљу, који се догодио под покровитељством Сједињених Америчких Држава, могао бити нови крвави рат у Украјини, али и јачање расколничких цркава у Црној Гори и Македонији, а вјероватно и формирање косовске православне цркве и отимање преосталих српских светиња на КиМ.

Коментаришући за „Ало“ дешавања у Македонији, гдје се држава, супротно вољи грађана угурава у НАТО Енгелхар истиче:

„Задња догађања у Македонији надмашују чак и случај са Црном Гором.

Одмах послије изгубљеног референдума због бојкота, власт у Скопљу и њени ментори попут Веса Мичела прогурали промјену назива земље у Собрању. И то кроз отворену комбинацију уцјене и корупције дела опозиције. Уценили су их истрагом око прошлогодишњих насилних упада у Собрање, а корумпирали су их понудом трампе ‘одговорног гласања’ за амнестију!

Такав стил у раду показује прије свега колико је САД стало до затварања ‘незавршеног посла’ на Балкану. У случају Македоније – да је њено најхитније утјеривање у НАТО толико битно, да се због тога газе се сви финесе и норме међународног понашања и бар формалног поштовања суверенитета неке земље.

Можемо претпоставити и да ће затварање македонског питања водити додатном пресингу на Србију како око КиМ и Републике Српске, тако и по питању приступања НАТО“.

Говорећи о могућем расколу у православљу који је изазвала Васељенска патријаршија, руски експерт наводи:

„Најопаснија је могућност ескалације насиља у Украјини, и то ако отимања храмова Украјинске православне цркве Московске патријаршије и прогона њених вјерника који спроводе како расколници, тако и новопечене присталице Цариграда потпомогнуте државним апаратом.

Потенцијал сукоба ту много надмашује и Донбас јер није ограничен неком конкретном локацијом.

Православне парохије и светиње покривају читаву територију Украјине од запада све до истока и овај пламен може сада било где да крене.

САД су изгурале читаву ствар код Васељенске патријаршије у циљу трајног отцјепљења Украјинаца од Руса, и то кроз сјечу најдубљих и најчвршћих веза истог народа. Тиме су задали врло тежак и крвав ударац руском народу. За разлику од многих геополитичких варки велесила, то су управо шамар, увреда и рана једног народа. Нешто што траје и памти се дуго, а врло тешко се опрашта.

Главни су споредни актери те приче цариградски патријарх Вартомеј и предсједник Украјине Петер Порошенко. Цариградски патријарх тежи проширивању своје црвене базе изван уске ограде Фанара. Преузимање било којих епархија украјинског огранка Руске цркве је за њега важан корак према наметању свог примата осталим помјесним црквама, посебно тамо гдје постоје слични расколи и сукоби. На Балкану то су прије свега Црна Гора и Македонија, а не треба искључити ни сценарио проглашења косовске цркве ради отимања преосталих српских светиња на Космету. Нико не жели раскол православља, али у случају ескалације насиља у Украјини, неће бити лако опростити Цариграду његово учешће у таквом злочину“, наводи Енгелхарт.

Према његовом мишљењу позиција Србије на Косову и Метохији може се побољшати првенствено преиспитивањем линије Бриселског споразума „јер се види да он стално генерише додатне кризе и напетости, а скраћује маневарски простор Београда“.

„Јасно је да промјена међународног контекста даје Србији допунску шансу, само она треба да буде вјешто искоришћена“, казао је за „Ало“ Енгелхарт.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Руски историчар: Могуће јачање расколничке цркве у Црној Гори

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net