ИН4С

ИН4С портал

Руски Марко Краљевић – Иља Муромец најјачи богатир и заштитник руских војника

1 min read

Лик Иље Муромца је вероватно познат сваком Русу – он је најснажнији и најхрабрији од свих руских јунака. Парализовани син сељака, народни идеал хероја ратника, богате физичке и духовне снаге, богатир Иља Муромец је један од главних јунака староруског и руског епа. Цени мирне братске односе, хришћанску љубав чак и према непријатељима. Ко је заправо Иља Муромец?

Како је прализовани син сељака постао главни кнежев ратник

Прве 33 године живота Иља је био парализован. Стално лежао на пећи, о њему су бринули његови стари родитељи. Једног дана су дошли старци ходочасници, дали му Свету воду, и не само што су га излечили, него су му дали и надљудску снагу и послали га да  служи код кнеза Владимира Црвеног Сунашца (чијим се прототипом сматра кнез Владимир Свјатославич који је донео хришћанство у Русију). Муромец је отишао у Кијев где се придружио одреду кијевског кнеза и не знајући за пораз, чувао је границе Русије од бројних непријатеља.

Непобедиви ратник, попут Херакла, Иља може да покори сваког противника. Иако, за разлику од нашег Марка Краљевића, постоји више чињеница и веза са стварношћу, најзаслужнији за веродостојно визуелно представљање Иље Муромеца је сликар Виктор Васњецов који је његов лик овековечио на чувеној слици „Богатири“.

Иља Муромец је приказан у средини и изгледа већи и јачи од својих другова. Чак и његов коњ изгледа моћније од осталих.

У еповима, Иља Муромец је богат народним знањем и дубоком мудрошћу. Говори истину у очи свима, па и принчевима, увек спреман да помогне сирочади, удовицама, сиромашнима, спреман да служи домовини.

Која стварна личност се крије иза лика Иље Муромеца

Док се историчари и наука још расправљају о томе ко је био прототип епског јунака, за вернике он је заиста постојао. На први поглед, јунак руског епа има заједничке особине са стварним историјским ликом.

Богатиру је најближа личност светог Илије Муромског (Печерског), који се најчешће сматра за прототип Иље Муромеца.

У епским варијантама богатир је негде скаменио, негде је добровољно легао у гроб, а негде отпловио у непознате даљине. Верује се и да је Иља умро приликом заузимања Кијева од стране кнеза Рјурика Ростиславича када су половске трупе освојиле Лавру. Међутим, догађаји уписани у историјске списе одиграли су се, према проценама, негде у X-XI веку. Родом из Мурома, био је монах Кијевско-Печерског манастира. Могуће је да је пре него што се замонашио служио као војник код кијевског кнеза.

Совјетска истраживања његових моштију показала су да је био снажне грађе, висок око 177 цм, што је за 12. век било изнад просека. Пронађено је и оштећење кичме, што указује на могућу парализу у младости, а његово тело је било прекривено траговима бројних рана. Верује се да је смрт наступила од ударца копља или мача у груди, што потврђује претпоставку о ратничкој прошлости монаха.

Зато се овај светитељ сматра покровитељем различитих видова војске, а на многим иконама и скулптурама приказан је са мачем или с копљем и на коњу.

Осим тога, у православној свести фолклорни Иља Муромец се често повезивао са библијским пророком Илијом. Када је грмело и севало, у Русији се веровало да се Иља вози преко неба у својим колима.

Анимирани филм „Три богатира и центар света“ остварио је невероватан успех у историји руске филмске дистрибуције, зарадивши више од милијарду рубаља у руским биоскопима, саопштила је прес-служба филмске компаније „Волга“ на почетку ове године.

Колико овај јунак ужива поштовање у руском народу говори и чињеница да је ледоломац нове генерације, саграђен за Северну флоту Русије, добио име Иља Муромец.

Легендарни лик Муромца био је толико познат да је продро чак и у скандинавски и немачки епос, где се Муромец појављује као руски јунак.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net