ИН4С

ИН4С портал

Руски медији: НАТО офанзива на Балкан директна пријетња Србији

1 min read
Још један корак ка коначној "НАТОизацији" Балкана је снабдијевање режима лојалних Сједињеним Државама америчком војном опремом. То је дио програма за елиминацију вишака америчке војске. Пентагон се тако ослобађа смећа и истовремено везује за себе нове сателите.
vojska, šiptari, Kosovo

Терористи и нарко-дилери пресвучени у војнике; фото: European Security Journal

Пише: Јуриј Рубцов

Анти-српске (уједно и анти-руске) снаге на Балкану и њихови западни покровитељи улажу све напоре да консолидују резултате деструктивног процеса започетог НАТО бомбардовањем Југославије 1999. године. Циљеви су сљедећи: потпуна легализација статуса Косова* на челу са ратним злочинцем Хашимом Тачијем, лишавање Срба на Косову* наде да ће имати чак и минималну аутономију, изградња војних база за НАТО, и коначно стављање Балкана под потпуну контролу Сјеверноатлантског савеза.

Посљедњих месеци предузето је неколико енергичних корака у том правцу. Крајем децембра прошле године, Тачи је потписао уредбе о стварању своје војске на Косову*. Снаге безбједности овог непризнатог сепаратистичког ентитета („Републику Косово“ нису признали Србија, Русија, Кина, Израел, Иран, Шпаниј, Грчка и многе друге државе) биће трансформисане у војску од 5.000 војника, и коштаће своје спонзоре око 100 милиона евра годишње.

Ово је флагрантно кршење Резолуције 1244 Савјета безбједности УН, која дозвољава само присуство мултинационалних контингената под међународном контролом на територији покрајине. Међутим, Тачиија, који је био на челу терористичке ОВК, то не узбуђује превише. Вјероватно зато што косовски Албанци намеравају да наставе да примјењују силу у рјешавању контроверзних питања, као што су то чинили и прије 20 година, започињући рат са Србијом.

Други корак на путу “НАТО-изације” Балкана је стварање нових војних база тог савеза у региону. Одмах након операције Милосрдни анђео (што је скаредно име варварског бомбардовања Југославије од стране Сјеверноатлантског блока у прољеће 1999), почела је изградња највеће америчке војне базе, Бондстил, у српској аутономној покрајини Косово и Метохија. Током наредних година, на земљи отетој од Србије, Сједињене Државе претвориле су „Бондстил“ у регионално упориште својих оружаних снага и логистички центар за Источни Медитеран.

Овдје се обучавају војне снаге Приштине. Према наводима српског листа „Република“, у бази „пролазе обуку будући терористи, а одавде се врши и транзит дроге која долази из Албаније, Бугарске и Македоније, а која се касније дистрибуира на Запад.“

Новинске агенције су 3. маја извијестиле о плановима Пентагона да финансирају модернизацију војног полигона Криволак у Сјеверној Македонији како би тамо изградили базу која задовољава све НАТО стандарде. Српски војни аналитичар Мирослав Лазански указао је на то да ће се Криволак претворити у побољшану верзију Бондстила. Постоје подаци о изградњи ваздушне базе у албанском граду Кучова. Није искључена могућност изградње још једне НАТО базе у Сјеверној Македонији, у регији Куманово. НАТО се чврсто позиционира на Балкану.

А све то директно значи повећање пријетњи по безбједност Србије. Прошле седмице у Берлину, уз учешће њемачке канцеларке и француског предсједника, на самиту земаља западног Балкана, по ријечима предсједника Србије Александра Вучића, његова земља је добила много оптужби, заједно са захтјевом да се призна Косово*.

Још један корак ка коначној „НАТОизацији“ Балкана је снабдијевање режима лојалних Сједињеним Државама америчком војном опремом. То је дио програма за елиминацију вишака америчке војске. Пентагон се тако ослобађа смећа и истовремено везује за себе нове сателите.

Pompeo, takse
Помпео и Тачи, фото: © AP Photo / Jose Luis Magana

Москва је јасно изразила своје мишљење о корацима које је НАТО предузео на Балкану. Владимир Путин је оцијенио да би трансформација Косовских* безбједносних снага у пуноправну војску могла озбиљно да погорша ситуацију у региону. Руски предсједник је био изненађен пасивном реакцијом ЕУ на одлуку косовских* власти и грубо кршење међународног права. „Уосталом, очигледно је да Срби који живе у овој покрајини доживљавају такав корак као директну пријетњу њиховој сигурности. И генерално, то је велики и озбиљан ризика за погоршање ситуације у региону“, рекао је В. Путин. Он је нагласио да руске власти сматрају политику проширења НАТО реликтом хладног рата, погрешном и деструктивном стратегијом.

Руско Министарство спољњих послова је, са своје стране, изразило бојазан да би стварање косовске* војске довело до новог рата на Балкану. Западне земље игноришу све пријетње по српско становништво покрајине.

Пажњи руске дипломатије нису промакли ни кораци које предузимају САД/НАТО у циљу повећања испорука оружја Косову*. Управо зато је и на састанку Савјета безбједности УН, стални представник Русије при УН, Василиј Небензја, истакао да Сједињене Државе и земље НАТО директно помажу војску косовских Албанаца. Не постоје никакве гаранције да оружане снаге Косова* неће напасти српско становништво, оцијенио је Небензја.

Извор: fondsk.ru

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Руски медији: НАТО офанзива на Балкан директна пријетња Србији

  1. šta rade za to vrijeme srpski kvislinzi poput vučića? pomažu nato paktu da srbiju stave pred svršen čin. grade koridore a najvažniji koridor beograd-sevastopolj ili soči dunavom ni ne spominju. dunav je međunarodna plovna rijeka I direktna veza srbije I rusije bez prelaska drugih granica nato država. 80% je srba za vojnu saradnju srbije sa rusijom a oni proglasili vojnu neutralnost a onda dozvolili nato paktu da se kreće srpskim putevima. ako srbija ima američku vojnu bazu na kosovu zašto ne ponude bazu rusima.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net