Руски ПВО системи страх и трепет за америчке авионе
1 min readЧасопис „Nešenel interes“ покушао је да представи како би се развијао сукоб нападачких и одбрамбених снага – америчких „невидљивих“ ловаца (Ф-35 и Ф-22) и противваздушне одбране Русије.
„Руске ракете које могу да носе бојеве главе, усавршени радари и системи који покушавају да интегришу огроман број података ради моћне противваздушне одбране – то су средства која ће у будућности довести до раздвајања западних ваздухопловних снага у два смјера“, сматра аналитичар Центра за војно-поморску анализу Мајк Кофман.
Када се такви системи нађу у рукама Кине, Ирана и других регионалних држава, у западном војном ваздухопловству доћи ће до раздвајања на авијацију способну да се провуче кроз сложене противничке ПВО системе, као што су, на пример „невидљиви авиони“, и авијацију за бомбардовање, попут авиона који изводе нападе на положаје терориста, изјавио је стручњак у интервјуу за „Nešenel interes“.
Технологија „стелт“ не чини авионе невидиљивима за радаре, а руски ПВО уређаји С-300, С-400 и С-500 могу да пронађу слабо видљиве авионе попут Ф-22 или Ф-35. Дуготаласне радаре је, међутим, лако пронаћи и уништити, наводи аналитичар.
Москва се активно бави рјешавањем овог проблема. Сада се тестира низ технологија, прије свега се разрађује мрежа интегрисаних радара који могу да процијене положај авиона из разних тачака, додаје Кофман.
„Способност да се види авион или његов дио је добра, али је главно да се постигне гарантована прецизност у погађању циља“, наводи експерт.
Према мишљењу аналитичара, временом ће предност „стелт“ технологије“ бити све мање очигледна, а она сама неће појефтинити.
„Прије или касније Москва ће пронаћи рјешење за ’невидљиви’ проблем и бесконачни циклични сукоб офанзивног и одбрамбеног наоружања ће се наставити. То је само питање времена“, закључује Мајк Кофман.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: