ИН4С

ИН4С портал

Рускиња,Американац и Немац лете у Свемир

1 min read

Трочлана екипа, или „експедиција“, како то зове америчка свемирска агенција НАСА, чини 42. ИСС-мисију. Она ће нешто више од месец дана радити заједно са 41. мисијом која је у орбити још од 28. маја. Сада је на свемирској станици укупно шесторо космонаута. 

crews-take-meal-inside-issВећ готово четири месеца тамо су Максим Сурајев (командант/Русија), Грегори Вајзмен (инжењер/САД) и Александер Герст (инжењер/ Немачка), а управо су им се придружили инжењери Бери Вилмор (САД), Александер Самокутјајев (Русија) и – инжењерка Јелена Серова, преноси Дојче веле. 

Она је четврта Рускиња у свемиру; прва жена у свемиру је била Валентина Терјешкова 1963. Готово 20 година касније, 1982, у орбити је била Светлана Савицкаја, а 1997. је Јелена Кондакова остала у свемиру 178 дана. 

Јелена Серова има 38 година; 2001. је завршила студије на Московском државном ваздухопловном институту, а две године касније и студије економије на Универзитету за развој инструмената и рачунара, такође у Москви. Пре него што је добила место у свемирском програму, радила је као техничарка у свемирском концерну Енергија као и у руском Центру за контролу свемирских мисија у Корољову. Године 2006. примљена је у групу за тренинг космонаута РККЕ-16 и потом завршила основни тренинг који је трајао од фебруара 2007. до јуна 2009. године, 2011. је номинована за чланицу екипе Сојуза ТМА-14М и 42. ИСС-мисије.

Педесет три године после легендарног лета првог човека у свемиру – Јурија Гагарина, свемирски летови су у Русији готово искључиво ствар мушкараца. Виталиј Давидов из руског свемирског центра Роскосмос, рекао је да за Рускиње које би желеле да постану космонауткиње „нема довољно узора“. После Гагариновог лета, у свемиру је боравило више од 100 руских космонаута, али пре Јелене Серова само три жене. САД су од 1983. до данас у свемир послале укупно 45 жена. 

И док су за самог Гагарина космонауткиње биле „свемирске амазонке“, Сергеј Воронков, руски стручњак за астронаутику, каже да је за жене неповољно то што свемирска обука траје осам година и то најчешће у периоду када оне желе да заснују породице и добију децу… 

До сада је на свемирској станици ИСС било укупно 211 људи; међу њима је 89 особа које су тамо биле два или више пута, као и седморо свемирских туриста – сваки од њих је седмодневни „пакет-аранжман“ на ИСС-у као и одлазак и повратак Сојузом платио по 20 милиона долара, а један од њих (Чарлс Симоњи) је то учинио већ два пута. 

Најдужа експедиција је била ИСС-14: трајала је 215 дана и 8 сати. За станицу ИСС су стално прикачена два Сојуза за случај хитне евакуације на Земљу. Трећи Сојуз служи за превоз космонаута.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy