ИН4С

ИН4С портал

Руско МСП: Кијев није извукао поуке из трагедије у Чернобилу!

Стручњаци су, наиме, упозорили да би прелазак са руског на америчко нукеларно гориво могао да представља претњу безбедности украјинских нуклеарних централа из совјетске ере.

nuklearna-elektrana

Одлука Украјине да у својим нуклерним електранама, изграђеним у време Совјетског Савеза, почне да користи обогаћено нуклеарно гориво из Сједињених Америчких Држава могла би да угрози не само њу, већ и Европу, саопштило је Министарство спољних послова Русије.

Изгледа да трагедија у Чернобиљу власти у Кијеву није научила ништа о научно одрживом приступу мирнодопској употреби нуклеарне енергије, наводи се у саопштењу, које преноси Тас.

Могуће је, у ствари, да је нуклеарна безбедност жртвована због политичких или, можда, неких других интереса, истиче руско министарство.

У саопштењу се додаје да ће украјинске власти и амерички испоручиоци нуклеаног горива сносити све последице за евентуалне акциденте и топљење језгра нуклеарног реактора.

Саопштење је уследило након што је данас објављено да је у највећој украјинској нукеларној централи Запорожје дошло до цурења радиоактивних супстанци, 16 пута већег од дозвољеног.

Заменик директора украјинске државне инспекцијске службе за нуклеарна постројења изјавио је да је у септембру потписао три кључна документа која се односе на набавку обогаћеног нуклерног горива од америчке компаније Вестингхаус.

Стручњаци су, наиме, упозорили да би прелазак са руског на америчко нукеларно гориво могао да представља претњу безбедности украјинских нуклеарних централа из совјетске ере.

Украјинска национална компанија Енергоатом, која управља нуклеарним централама, потписала је у априлу нови уговор са Вестигхаусом, којим је предвиђено да та америчка фирма испоручује Украјини нуклеарно гориво до 2020. године.

Пре тога је Украјина нуклеарно гориво куповала од руског произвођача Твел, у износу од 600 милиона долара годишње.

Нуклеарна централа Запорожје, капацитета 6.000 мегавата, највеће је такво постројење у Европи и покрива 22 одсто електричне потрошње у Украјини.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy