Руско-српски парламентарци: Срби у Црној Гори у положају таоца
1 min read
Састанак рускои-српске парламентарне комисије
Члан комитета Државне думе за међународне послове Сергеј Железњак оцијенио је да је срспки народ у Црној Гори у дискриминисан, те да су им ускраћена сва права за нормалан живот.
–Руководство Црне Горе вјештачки ствара такозвани ”црногорски идентитет”, који прецртава богато културно-историјско и духовно наслеђе црногорског народа. Захваљујући томе стотине хиљада црногорских Срба нашло се у положају таоца ове опасне политичке технологије, усмјерене на раздвајање од Србије и Русије. Црногорским Србима су ускраћена права приликом запошљавања у државним институцијама, не могу слободно да се образују на матерњем језику, а они који иступају против тог алармантног положаја, подвргавају се гоњењу, казао је Железњак у току заједничког засиједања руско-српске парламентарне Комисије, одржане данас у Москви.
Том приликом, он је изразио ријечи солидарности колегама из Скупштине Србије и многобројним црногорским пријатељима који, без обзира на хапшења и репресије власти, воде борбу за очување братских веза наших народа.
Додао је да је од посебног значаја и сарадња парламената важан инструмент јачања традиционалних братских односа Русије и Србије.
Он је истакао да је парламентарна Комисија ефикасна платформа за дискусије о акутним проблемима и изазовима, који данас стоје пред Балканом и Европом у цјелини.
Он се посебно осврнуо на проблем Косова, подвукавши да Русија као један од иницијатора темељне Резолуције СБ УН 1244 подржава дејства Србије усмјерена на мирно регулисање косовског конфликта.
-Покушаји вјештачки убрзати овај сложни процес, наметнути услове размјене територија, које чујемо од западнихпредставника, имају провокациони карактер. Огромну опасност представља убрзан процес трансформације косовскоалбанских* снага безбједности у пуноправну армију, што отвара директан пут ка новим војним конфликтима. Посредничка мисија ЕУ у преговорима Београда и Приштине дискредитована је и не може даље успјешно да решава питања Косова. Настале околности захтијевају да се врати водећа улога СБ УН и Мисије УН на Косову у регулисању косовског питања, казао је Железњак.

Он је казао да забрињава став колега из Европског парламента о регулисању косовског питања.
–Разматрање могућности ”корекције граница” међу европским посланицима скрива опасност по суверенитет и територијални интегритет Србије, Босне и Херцеговине, Македоније и Црне Горе. Такође треба се крајње опрезно односити према европским формулацијама о ”мултиетничким државама” на Балкану које прете новом трагедијом и геноцидом, оцијенио је Железњак.
Он је такође истакао ријечи америчког сенатора Рона Џонсона, о томе да се српска економија и српско друштво креће у страну Запада, те да делују прилично претенциозно, а чињенице говоре о потпуно супротном.
-Српска компанија са руским капиталом ”Нафтна индустрија Србије” на данашњи дан је највећи донатор у буџет земље, интензивно се развија сарадња са Русијом у области трговине, индустрије, железнице, саобраћаја, финансија и у многим другим сферама. Камен-темељац друштвених и хуманитарних веза остају духовне традиције наших народа. Током вјекова руски и српски народ чине јединствени културно-историјски простор православно-словенске цивилизације и ове везе само јачају, казао је он.
Говорећи о савременом актуелном дневном реду руско-српских односа, политичар је издвојио као кључни догађај предстојећу посјету предсједника Русије Владимира Путина Србији.
–Интензивни рад наше Комисије, дискусије о актуелним питањима, размена мишљења, продубљивање међупарламентарних контаката дају важан допринос развоју стратешког партнерства Русије и Србије. Парламенти наших земаља имају огроман потенцијал међусобне сарадње и његова реализација у пуној мјери захтијева од нас даље напоре по актуелним питањима руско-српске агенде, закључио је Железњак.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Стварати нову нацију, нову историју, ново писмо, нов језик, нова слова, преправљати граматику, нову цркву, нове свеце, нову трацицију, измишљене нове бојеве, новочитати Његоша, од Војислављевића до потоњег краља Николе Петровића неуморно брисати све што је српско – а позивати се истовремено на хиљадугошишње историјско трајање је апсолутна глупост, непријатно ми је рећи, али то је ипак ИДИОТИЗАМ.
sve se vidi, sve je jasno. Nema toga dekora koji ovo može da sakrije
„crnogorski identitet“ ne postoji, već samo monetengrinski. Crnogorci nikad ne bi dozvolili sebi ovo što danas dozvoljava ova vlast, kada su u pitanju Srbi.
Taoci smo od 2006.