Са чим се све суочавала Србија и њен тим током лобирања и гласања у УН?
Није само амбасадор Босне и Херцеговине Златко Лагумџија „одмјетник“ од своје државе, па је на Резолуцији о Сребреници радио мимо сагласности трочланог Предсједништва БиХ. Таквих случајева је било уочи гласања у Генералној скупштини УН, па је Београд у дипломатској борби морао да се суочава и са овим изазовима неслагања ставова матичне земље и дипломате који је представља у Њујорку, пишу Новости.
Према сазнањима, прво изненађење је било да је Вануату, једна од земаља која је пријатељска, коспонзор документа. Када је српски тим контактирао ову државу испоставило се да у Министарству спољних послова немају појма о подршци коју је дао амбасадор.
– Затим је коспонзорство повучено, а Вануату није гласао о резолуцији. Проблем је што се у овој држави често мијења власт и онда се никада не зна ко је која струја – открива саговорник портала Новости.
Овакав случај је био и са Мјанмаром, државом која не признаје тзв. Косово и са чијом владом имамо добру сарадњу.
– Међутим, шеф мисије је амбасадор који сада не признаје постојећи режим у Мјанмару, него претходни. Из неких разлога, не могу да га смијене и онда смо дошли у ситуацију да је гласао „за“ резолуцију, иако је његова држава била против изгласавања документа – истакао је наш извор и додао да је у питању „одбјегли шеф мисије који није послушао наређење свог министарства спољних послова“
Ипак, и у ситуацији готово немогуће мисије, Србија је успела да обезбиједи одличан резултат. Од 193 државе у УН, 84 су биле „за“, 107 против, уздржано или нису гласале, док две државе, Венецуела и Авганистан, нису имале право да се изјасне, јер нису платиле чланарину. Тако је документ прошао помоћу суманутог правила да се броје само „за“ и „против“, не добивши ни половину присутних у сали, а о већини свих чланица да и не говоримо.
С обзиром на то да се дипломатија мења из секунда у секунд, било је и неких изненађења за нас. Тако је Београд, на примјер, имао чврсто обећање Нигера да ће бити против документа, али су гласали „за“. Исто се десило и са Гвинејом Бисао. Али, било је и позитивних изненађења, па је одлука Уједињених Арапских Емирата да буду уздражани за собом повукла још пет земаља – Бахреин, Оман, Малдиве, Сејшеле… Алжир и Мароко су били уздржани, док су Тунис и Египат били „за“.
Стотине разговора
Предсједник Вучић разговарао је са више од 100 представника држава, са некима и по десетак пута. Садашњи министар полиције Ивица Дачић је завршетак мандата шефа дипломатије искористио да контактира са 73 министра спољних послова, а онда је исто наставио и Марко Ђурић, који га је наслиједио. У нашем тиму у Њујорку било је на десетине људе. Такође, на адресе свих мисија послато је опширно писмо у којем се образлаже став Београда да у Сребреници јесте био злочин, не и геноцид, да је било и српских жртава које се не помињу, да резолуција која дели жртве не може довести до помирења и да је јасно да је она политичка. Уз то, јасно је речено да је документ жеља само једног народа у БиХ, Бошњака, те да остали нису консултовани, што је обавеза по Дејтонском споразуму.
Предсједник Александар Вучић је открио да су нас изненадили и Бугари:
– До буквално пет минута пред почетак сједнице сам вјеровао да ће бити уздржани, али је Софија одлучила да гласа „за“.
Иначе, усвојена резолуција предвиђа увођење 11. јула као међународног дана сјећања, казне за оне који негирају геноцид и увођење коришћења овог термина за злочин у Сребреници у уџбеницима. Главни спонзори резолуције су била Њемачка и Руанда, а коспонзори већином земље западног свијета. И поред огромног притиска, економског и политичког, који су вршиле на земље широм свијета, једва су сакупиле тек 84 гласа.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
У ситуацији готово немогуће мисије, Србија је успела да обезбеди одличан резултат.
Када је српски тим контактирао државу Вануату испоставило се да у Министарству спољних послова немају појма о подршци коју је дао амбасадор.
Vučić se borio do samog kraja, svaka mu čast na tome.
Srbija je iz UN izasla kao moralni pobednik.
Glasanje nije bilo pravedno, ali očigledno je bila namera da se Srbiji učini nepravda.
Београд je у дипломатској борби морао да се суочава и са овим изазовима неслагања ставова матичне земље и дипломате који је представља у Њујорку.
Na Srbiju od pocetka vrse pritisak u UN.
Velika nepravda je naneta Srbiji.
Srbija se suocila sa svakakvim izazovima.
Koliko je ovo glasanje u SB UN bilo regularno, obzirom da je bilo glasova koji ne predstavljaju pravu sliku i ne prenose pravo raspolozenje odredjenih drzava prema rezoluciji o kojoj se glasalo?
Nepravda prema Srbiji u UN je bila očigledna.
Optužbe su lažne i bez dokaza, očigledno u cilju destabilizacije.
Srbija je moralni pobednik glasanja o rezoluciji.
Ova vest je neosnovana i deo je širenja propagande protiv Srbije.
Suocavala se sa raznim pritiscima ali se hrabro izborila.
Mara: Čestitke našem timu na odličnem rezultatu.
Možda je Srbija mala ali velikim srcem se borila za pravdu i istinu svog naroda.
Bilo je zaista veoma teško, ali se na kraju isplatilo.
Srbija je uspešno istakla svoje stavove i argumente u međunarodnoj zajednici, što je veliki korak napred za zemlju, naša diplomatija je pobedila
Jole: Ne samo dobro nego je Srbija odlično izvršila lobiranje. Zbog toga je i bilo takvo glasanje.
Posvećenost i neumorni rad predstavnika Srbije, uključujući predsednika Vučića, pokazali su koliko je važna borba za pravdu i istinu
Cile: Kod Vučića nema predaje. On se uvek bori do samog kraja.
Uprkos pritiscima i komplikovanim okolnostima, srpski tim je uspeo da obezbedi značajnu podršku i ostvari ishod u koji mnogi nisu verovali
Vuk: Pritisci su zaista bili ogromni, ali je naš tim svim tim pritiscima odolio.
Srbija je pokazala izuzetnu diplomatsku veštinu i odlučnost u suočavanju sa brojnim izazovima tokom lobiranja i glasanja u UN
Una: Vučić je i u Njujorku potvrdio da je odgovoran državnik i zbog toga se Srbija ponosi što ima takvog predsednika.
Glavni sponzori rezolucije su bili Nemačka i Ruanda, ali pritisci koji su vršeni na okolne zemlje nije uradilo plodom.
Teška situacija ali se Srbija bori za pravdu svog naroda.
Nina: Srbija je zaista ostvarila dobar rezultat u Njujorku.
Sara: Srbija je ponosna na našu delegaciju. Zaista su se borili odlično.
Svakako će ostati zabeležena ogromna borba Vučića za istinom svoje zemlje i naroda.
I pored svog pritiska bilo političkog ili ekonomskog koje su vršene na zemlje sveta jedva su skupili 84 glasa.
Suočili smo se sa mnogim problemima, ali smo izašli kao pobednici!