Сабор СПЦ: Апел хришћанском свијету за помоћ
1 min read
Сабор Српске православне цркве упутиће апел свим другим православним црквама да притекну у помоћ угроженима у поплавама, изјавио је данас епископ бачки Иринеј.
„Обраћање је спремно и вјерујем да ће у току дана бити завршено предвођење на енглески, грчки, руски језик. Послаћемо све наше апеле у православни и хришћански свијет“, рекао је епископ на конференцији за новинаре додајући да се Сабор већ обратио другим православним црквама.
Он је навео да је током редовног засједања које се приводи крају Сабор посветио посебну пажњу трагедији која је задесила толике људе и породице.
„У времену између сједница, умјесто одмора, многи архијереји на челу са патријархом Иринејем су посјећивали најугроженије и поплавама погођене крајеве. То је веома значајно како би и сам Сабор непосредним увидом добио увид у све страхоте које су се десиле“, рекао је епископ Иринеј.
Он је навео да је подсатакнут тим искуством и коментаришући их Сабор донио једногласну одлука да „похита са обраћањем не само домаћој јавности, што је већ у току, већ и другим православним црквама“.
„Све наше црквене јединице – до последње, најмање, парохије сви су обавјештени по апелу нашег Сабора да притекну у помоћ што боље и што више могу на челу са својим свештеницима“, рекао је епископ бачки Иринеј додајући да се рад Сабора наставља и да ће бити завршен данас, сјутра или у понедељак.
Према његовим ријечима, Сабор се бавио и питањима којима се сваке године бави -централним питањима живота цркве.
Једно од питања је било везано за припреме и сазивање великог Сабора православне цркве који се планира за 2016. годину.
Како је истакао, пошто је Сабор саслушао извјештаје о досадашњим припремама донијета је одлука да делегација СПЦ и даље активно учествује у припреми Сабора и у последњој предсаборској свеправославној конференцији која ће претходити самом сазивању Сабора.
Он је навео да је Сабор разматрао и питања односа и сарадње са сестринским православним црквама и проблема који се јављају у православном свијету.
Наводећи да су неки од тих проблема наслеђени, историјски проблем, он је као примјер навео Цркву у Македонији која је у расколу са СПЦ и свим другим православним црквама.
„У другим црквама то се изражава на разне сличне или другачије начине при чему је најактуелнији проблем јединства цркве у Украјни гдје постоји много расколничких група које на срећу нису већинске, али ипак стварају огромне проблеме поготово сада у атмосфрери сукоба и опасности у тој земљи“, рекао је епископ бачки Иринеј.
Он је указао да је Сабор разматрао и положај православних и других хришћана на Блиском истоку гдје је веома критично и гдје постоје велике опасности за хришћанско становништво наручито у Сирији.
Према његовим ријечима, Сабор се бавио и питањима која се тичу искључиво помесне цркве.
Тако је једна од централних питања било унапређење црквене просвете и школаства, али и унапрјеђење система вјерске наставе у школама.
Питање СПЦ у расејању, такође, је заузело времена у раду Сабора, рекао је владика бачки додајући да је и дијаспора укључена у прикупљање помоћи за пострадале у поплавама уз учешће свих епархија.
Епископ бачки Иринеј рекао је и да је Сабор одобрио статут Фондације за прикупљање помоћи народу на Косову и Метохији.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

