ИН4С

ИН4С портал

Како су САД издале Курде

1 min read
Као што знате, током своје дуге историје, САД су више пута издавале своје савезнике.

Као што знате, током своје дуге историје, САД су више пута издавале своје савезнике. И често су они који су се у потпуности ослањали на Вашингтон, који су им слепо веровали, на крају добили нож у леђа од тог истог Вашингтона. Схватајући да тај трик не ради са Турцима, Сједињене Америчке Државе су овог пута одлучиле да издају своје донедавне савезнике Курде.

Када је почела турска војна операција против снага Курдске народне самоодбране (YPG) у Африну, односи између Анкаре и Вашингтона су се нашли у ћорсокаку. Последња кап је била изјава САД-а о успостављању граничних снага на турско-сиријској граници, које су углавном чинили Курди.

Сарадња Американаца са YPG-ом (у Турској призната за терористичку организацију) током протекле две године изгледала је као потпуно ругање. Важно је напоменути да су Американци, чак и након што је Ердоган најавио почетак операције у Алепу, послали Курдима у Африну аутоматске пушке, муницију и тешко наоружање. Заправо, САД су свим својим потезима показивале да се налазе на страни непријатеља Турске. Ово није могло да се настави дуго, и очекивало се да ће Анкара ускоро изгубити стрпљење.

Турски министар иностраних послова је током разговора са Трамповим саветником за националну безбедност Мекмастером захтевао да САД престану да подржавају YPG и да блокирају све испоруке оружја Курдима. Наравно, САД су то одбиле. Након тога је Ердоган лично позвао Вашингтон да престане да провоцира Турску, и да не задире у границе те земље, додајући да Анкара „то више неће толерисати“. Делима је Турска показала своју озбиљност 20. јануара, када су турске трупе нанеле ваздушне ударе на положаје YPG у Африну.

Командант Централне команде америчке војске генерал Џозеф Вотел је рекао, док се још налазио у свом авиону, „да се зона одговорности Западне коалиције не односи на Африн“ и да се, самим тим, град не налази у домену америчких војних операција.

„САД не подржавају чланове курдске групе на подручју Африна и не виде их као део операција у борби против ИГИЛ-а. Сједињене Америчке Државе не обучавају и не подржавају снаге које делују изван зоне деловања сиријских демократских снага“, рекао је он.

Након Вотела представник Међународне коалиције против „Исламске државе“, пуковник Рајан Дилон рекао је да Пентагон неће ометати могуће операције Турске у Африну.

После оваквих изјава, врло је очигледно да су Курди добили (очекивано) нож у леђа од Американаца. А с обзиром на то да су Курди дали много жртава у борби против „ИД“, и често су били на челу те борбе, помажући свим тим Американцима, ова „награда“ из Вашингтона изгледа веома непријатно. Међутим, да ли се могло ишта друго очекивати?

Преузето са портала: Новински фронт (News Front)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Како су САД издале Курде

  1. Pogledajte kako se to radi :

    sada demantuje da je sa njima bilo sta dogovarao


    Brett McGurk
    Sada kazu da je to bio projekkat Francuske,prije je bio ali je propao jos 2014,sada neka Turci unistavaju teroriste i Kurde,pa kada se tu stvar rscisti oni ce cestitati Turcima,ukoliko se Turci zapetljau ponovo ce pomoci Is.

  2. Nijesu vi izgleda jos jasne namjere Trampa,rat nece da vodi,a kako se osloboditi terorista koji su presli kod Kurda nego ih pustiti da ih Turci likvidiraju,stvarno ste smijeni,stvar je tamo zavrsena ,o sudbini ce odlucivati Turska Rusija i Iran,gotovo.pripemi se za Kosovo ukoliko ga ovja idiot nije prodao MAFIJI da izgradi Beograd na vodi!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net