ИН4С

ИН4С портал

САД: Лоботомија као препорука

Lobotomija_102

Лоботомија је инвазивна хируршка операција која подразумијева расијецање скалпелом ткива које повезује предње дјелове мозга са осталим дјеловима што доводи до мирнијег понашања душевно обољелог пацијента, објавио је данас амерички лист „Вол стрит џурнал“.

Амерички лист је први пут објавио материјале према којима је 1943. године министарство одбране, имајући у виду, како се наводи, ,,најновија достигнућа у медицини“ препоручило свим ветеранима који су боловали од психичког растројства да се пријаве за ову операцију.

На идеју о увођењу таквог неуобичајеног лијечења двојица љекара при министарству дошла су када први пут присуствовали једној таквој операцији коју је извршио амерички неуролог и заговорник лоботомије Волтер Фримен.

Први пут изведена 1943. и нису биле потребне посебне квалификације

Своју препоруку доставили су тадашњем министру одбране Френку Хајнсу који је 26. јула 1943. године одобрио процедуру која је први пут извршена те године.

У допису је речено да за ову операцију ,,нису потребне посебне квалификације“ и да у одређеним случајевима може бити примењена само уз локалну анестезију.

Током наредних десет година колико је програм био на снази, кроз њега је прошло око 2.000 људи, а примјена лоботомије за лијечење душевно обољелих ратних ветерана прекинута је средином педесетих година у САД када се на тржишту појавио торазин, први синтетички неуролептик.

Лоботомијом против деликвенције

Један психијатар у министарству одбране 1948. године је критички написао да Фримен користи лоботомију за лијечење ,,практично свега од деликвенције до болова у врату“, док су други тражили да се метода боље испита, наводи амерички лист.

Контроверзну неурохируршку методу у лијечењу одређених психоза примјеном лоботомије увео је у праксу португалски неуролог Антонио Мониз који је 1949. године добио Нобелову награду за медицину.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *