ИН4С

ИН4С портал

САД: Против полицијске бруталности протести

1 min read

У више од 30 градова широм САД, укључујући Њујорк, организоване су демонстрације против полицијске бруталности у знак протеста због случајева убиства ненаоружаних црнаца, а у некима од њих учествују и ученици средњих школа, јавља данас Раша тудеј.

Ferguson neredi

На првим великим демонстрацијама против полицијске бруталности у Њујорку, од када су прошле године убијена два припадника њујоршке полиције, јуче је ухапшено најмање тридесетак људи, а два полицјаца су нападнута. Демонстрације је организовала Мрежа против масовног хапшења а почеле су у 14.00 часова на Унион скверу читањем имена људи које су убили полицајци.

Окупљенима се најпре обратио Николас Хајвард, отац тринаестогодишњака који је 1994. године убијен у Њујорку.

„Борим се за поновоно отварање овог предмета већ двадесет година и наставићу да се борим,“ рекао је он, преносе њујоршки медији. Демонстранти су се затим упутили улицом Бродвеј ка сједишту њујоршке полиције на доњем Менхетну, али им је полиција препријечила пут па су се неки од њих одвојили и кренули у поворци ка Бруклинском мосту.

ferguson

Тамо су прошли другу полицијску барикаду али неколико учесника, који су са тротоара сишли на коловоз и зауставили саобраћај, одмах је ухапшено. Полиција је, затим, према локалним медијима, наставила да хапси групе демонстраната у Бруклину. Истовремено, полицијски извори тврде да су два припадника њујоршке полиције нападнута током протеста, а да се један који није био на дужности потукао са демонстрантима који су му блокирали атуо.

„Извјештаји да су два припадника њујоршке полиције нападнута, подсјећају нас да су овдје у Њујорку пријетње или насиље против полиције неприхватљиви и да неће бити толерисани“, саопштено је из кабинета градоначелника Њујорка.

Демонстранти у међувремену тврде да је полицја њих такође напдала, а медији преносе видео запис физичког сукоба између полиције и демонстраната на Бруклинском мосту.

Карл Диск, оснивач мреже која је организовала протест, каже да је марш имао за циљ да „оживи дух Фергусона,“ и да покаже да грађани неће „узмаћи.“

Police Shooting Missouri

У протестима који су почели испред градске вјећинце у Окланду у Калифорнији, учествовали су и ученици из неколико школа који су због тога напустили наставу.

Они су се у поворци на кратко зауставили испред Окландске гимназије тражећи да разговарју са директором који је пријетио да ће суспендовати ученике који оду на протест.

Један од њих рекао је да су му родитељи јавили за пријетњу и да је његових осам другара из разреда одлучило да се врати на часове али да он није забринут.
„Дошао сам да урадим оно што сматрам исправним,“ рекао је он. 

Почетком априла, бели полицајац из Јужне Каролине ухапшен је и оптужен за убиство пошто је показан видио како осам пута пуца у леђа 50-годишњем црнцу који је бјежао. То убиство које је започело обичним саобраћајним прекршајем, поново је отворило питање повјерења између бијеле полиције и мањинске црне заједнице у САД-у послије серија смрти ненаоружаних црнаца – Мајкла Брауна у Фергусону и Ерика Гарнера на Стејтен Ајланду у Њујорку.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net