САД: Разводи су добри за привреду?
Број Американаца који се разводе у порасту је већ три године, па је 2012. године у Сједињеним Државама регистровано чак 2,4 милиона разведених бракова.
Када је реч о друштву, и наравно осећањима, цифра је узнемирујућа али, кад је реч о привреди, односно економији – разводи заправо доприносе јачању економије, пише ,,Блумберг“.
,,Захваљујући“ разводима, стварају се нова домаћинства, повећава се потражња за становима и кућама, намјештајем, кућним апаратима, а све то подстиче привреду.
Једна позитивност када је ријеч о разведеним женама, то их подстиче да се запосле, тако да је стопа незапослености жена у јануару је у САД пала на 5,9 одсто.
У сваком случају, у разводима економски највише страдају жене. Према ријечима професора социологије Николаса Волфингера са Универзитета у Јути, укупни приходи жена после развода падају чак до 15 одсто.
Стопа развода у САД удвостручила се између 1940. и 1981. године, а 2009. године била је најнижа за 40 година, каже професорка Џесамин Шелер са Универзитета у Аризони, цитирајући податке националних агенција за статистику.
У истраживању које је спровела 2012, она је израчунала да је сваки проценат пораста броја незапослених повезан са смањењем стопе склапања бракова од 1,5 одсто, али и падом стопе развода од 1,7 одсто.
Пораст броја развода прати пораст броја новоформираних домаћинстава. У последње четири године, у Сједињеним Државама је створено скоро 5,3 милиона нових домаћинстава, док је 2009. године – кад је била и најнижа стопа развода – формирано мање од 400.000 нових домаћинстава.
Главни економиста Националне асоцијације градитеља у Вашингтону Дејвис Кроу примјећује да ,,раздвајања и разводи често резултирају додатним прохтјевима за становањем, односно формирањем два домаћинства умјесто до тада једног“.
То, наравно, позитивно утиче на грађевинарство: изградња нових кућа повећана је за 67 одсто од 2009. године, па је 2013. број нових кућа достигао 923.400. Кад је ријеч о стамбеним зградама, изградња се после рецесије утростручила и у 2013. чинила је 33 одсто укупне стамбене изградње – у односу на 20 одсто 2009. године.
Трговац некретнинама Грегори Мац каже за ,,Блумберг“ да тек разведени мушкарци најчешће изнајмљују станове у предграђима, да би живјели близу дјеце.
Незапосленост је у САД у јануару пала на петогодишњи минимум од 6,6 одсто. Октобра 2009, износила је десет одсто.
Цијене кућа скочиле су 22 одсто у трећем кварталу прошле године, у односу на први квартал 2012. године.
Раст прихода и цијена некретнина даје паровима већу финансијску сигурност, па стручњаци закључују да би многи који су одлагали разводе могли да почну о томе поново да размишљају.
Парови који се разведу најчешће продају заједничку кућу, подијеле новац и купују нове некретнине. У вријеме рецесије, кад су цијене некретнина незапамћено пале, за многе парове развод једноставно није био економски одржив, пошто већина живи у кућама које заједно отплаћују, а није био добар тренутак за продају.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: