ИН4С

ИН4С портал

САД више не признају надлежност међународног суда правде

1 min read

prevodilac-obama

Међународни суд правде је прогласио САД кривом због агресије на Никарагву, згог слања контраша и минирања лука.

САД су на ово одговориле да више не признају обавезујућу надлежност Међународног суда правде, чиме су себе изузеле од владаавине међународног закона.

Никараагвом је 43 године владао Анастасио Сомоса уз помоћ САД-а. У периоду његове владавине Национална гарда је починила гнусне злочине над својим становништвом.

Након што је поменути свргнут са власти револуционарном активношћу Сандиниста 1979. године ЦИА је регрутовала и обучила контра плаћеенике да упадну у Никарагву и изврше терористичке нападе са циљем дестабилизације те земље.

Од када су САД покренуле свој такозвани рат против тероризма 2001. године група од 500 припадника Заједничке оперативне команде проводила је тајне акције на југу Филипина.

Након тога су САД у великој мјери повећале финансијску помоћ Филипинима, међутим, Филипински активисти за заштиту људских права наводе да се повећање помоћи подудара и са повећањем операција одреда смрти против цивила.
 
У претходне три године одреди смрти су ликвидирали најмање 158 особа.

1950 године ЦИА је почела да из ваздуха обезбјеђује подршку француским снагама у Лаосу и остали су тамо наредних 25 година.

Анализирајући све америчке интервенције након Другог свЈетског рата Амерички писац и аналитичар Николас Џеј Си Дејвис, навео је да је ЦИА организовала најмање три пуча у периоду између 1958. године и 1960. године да би спрјечила улазак љевичара из комунистичког покрета ,,Патет Лао“ у власт.

ЦИА је сарађивала са десничарским нарко-босовима, попут генерала Поумија Носавана, који је транспортовао опијум између Бурме, Лаоса и Вијетнама и штитили су његов монопол у трговини тим наркотиком у Лаосу.

Пошто је велики број америчких војника у Вијетнаму постао зависан од хероина, компанија ,,Ер Америка“, која је била под контролом ЦИА, пребацивала је опијум са територије Хмонг на висораван Џарс ка лабораторијама хероина у Лонг Тијенгу и Вијентијану ради испоруке у Вијетнам.

Након што се покушај ЦИА-е да порази ,,Патет Лао“ показао безуспјешан Америка је бомбардовала Лаос, бацивши два милиона бомби.

У либији је НАТО обавио око 7.700 удара из ваздуха, убијено је између 30.000 и 100.000 људи, градови Гадафијевих лојалиста сравњени су са земљом и етнички очишћени, а Либија је утонула у хаос, јер су исламистичке милиције, које је обучавао Запад, заузеле територије и нафтна постројења.

После кинеске револуције генерали Куоминтанга (Кинеска националистичка партија), пребацили су се на сјевер Бурме односно данашњег Мјанмара, гдје су постали моћни нарко-босови, уз заштиту тајландске војске, финансијера са Тајвана и ваздушног превоза и друге логистичке подршке ЦИА.

Производња опијума у Бурми порасла је са 18 тона 1958. године на 600 тона 1970. године. ЦИА је одржавала ове снаге као бастион против комунистичке Кине, али се регион трансформисао у „златни троугао“ као највећи произвођач опијума на свијету.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy