ИН4С

ИН4С портал

Сахрањен папа Фрања

1 min read

Dan Kitwood / Getty

Папа Фрања сахрањен је на приватној церемонији. Сахрани су присуствовали само најближи, а његов ковчег је дочекан уз звона.

Претходно, након завршене мисе на тргу Светог Петра у Ватикану, папамобил са ковчегом је прошао кроз улице Рима, уз окупљену масу људи која се опраштала од поглавара Римокатоличке цркве.

Миси у Ватикану, према званичним подацима ватикана присуствовало је око 250.000 људи, као и 170 страних делегација, а цео процес пратило је око 2.700 акредитованих новинара.

Ватикан је саопштио да папиној сахрани присуствује око 250.000 људи.

Сахрани ће, између осталих, присуствовати италијанска премијерка Ђорђа Мелони, председник САД Доналд Трамп, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, председник Француске Емануел Макрон.

Поворка црквених званичника, шефова држава и верника окупиће се на Тргу Светог Петра у 10 часова, где ће затим бити одржана миса за покој душе папе Франциска.

Како је саопштено из Ватикана, у првом реду стајаће високи званичници из папине родне Аргентине и из Италије, односно, најближи ће бити Хавијер Милеи, док ће остали лидери бити распоређени према француском абецедном реду.

Обред у Ватикану предводиће кардинал Ђовани Батиста Ре, за кога италијански медији нагађају да би могао да замени папу Франциска на позицији поглавара Римокатоличке цркве.

Ковчег са телом папе Франциска у петак увече је запечаћен током обреда у базилици Светог Петра, а око 250.000 верника одало је почаст поглавару Римокатоличке цркве.

Префект Рима Ламберто Ђанини рекао је да се данас на улицама Рима очекује 200.000 људи, а биће распоређено 4.000 полицајаца.

Папа Франциско преминуо је у понедељак, 21. априла, у 89. години, од последица срчане инсуфицијенције и можданог удара.

Све информације о дешавањима у Ватикану пратите уживо на нашем блогу.

12:14 – Завршена погребна миса: Поворка кренула ка базилици Санта Марија Мађоре

У Ватикану је завршена погребна миса поглавару Римокатоличке цркве папа Франциску коју је предводио кардинал Ђовани Батиста Ре, а погребна поворка са папиним ковчегом кренула је ка базилици Санта Марија Мађоре у Риму у којој ће папа бити сахрањен.

Зазвонила су звона базилике Светог Петра, чиме је служба завршена после 2 сата и 10 минута.

На крају мисе, током које је окадио и попрскао светом водицом ковчег у коме се налази покојни понтиф, кардинал Ре дао је последњу похвалу папи и „предао папину душу Богу“, тражећи утеху за Римокатоличку цркву.

„Драга браћо и сестре, препустимо Божијој милости душу папе Франциска, бискупа католичког“, рекао је Ре, пренео је „Скај њуз“.

Очекује се да ће пут од Ватикана до базилике Санта Марије Мађоре трајати између 30 и 40 минута, а возило у којем се налази ковчег са папиним телом ићи брзином од око 10 километара на сат.

На том путу, поворка ће проћи кроз древну Папску улицу и централну улицу Виторио Емануеле до Трга Венеција, затим поред Форума до Колосеума, као и поред Латеранске базилике до Трга Санта Марија Мађоре.

Ватикан је саопштио да папиној сахрани присуствује око 200.000 људи.

11:51 – Зеленски и на папиној сахрани прекршио протокол: Дошао у камуфлажној одећи

Шеф кијевског режима Владимир Зеленски опет је прекршио протокол, и то једини, на церемонији сахране папе Франциска у Ватикану.

Како јављају медији, Зеленски се на церемонији појавио у камуфлажној одећи црне боје, а не у оделу како налаже протокол.

Сви присутни на сахрани су у црним оделима или фраковима, а све жене у црном, понеке са шеширима.

11:29 – Молитва на шест језика: Први пут на мандаринском

Италијански кардинал Ђовани Батиста Ре изрекао је молитву верних, познату и као универзална молитва, током церемоније сахране папе Франциска у Риму, а тај тренутак означио је одступање од традиционалних папских сахрана, јер је молитва изнета први пут и на мандаринском језику, након чега је уследила еухаристијска миса.

Молитва је изречена на шест језика – италијанском, француском, арапском, португалском, пољском и немачком, преноси Си-Ен-Ен.

То је први пут да је мандарински језик коришћен на папској сахрани, што има дубоко симболичко значење – током свог понтификата, папа Франциско а је изражавао жељу да посети Кину, док је Ватикан последњих година радио на изградњи бољих односа са Пекингом.

Пошто није могао да посети Кину, Франциско је 2023. године уместо тога посетио Монголију, где се сусрео са кинеским католицима и бискупима.

Такође, 2022. године, папа је именовао Ђорђа Маренга за првог монголског кардинала.

Кардинал Маренго биће међу онима који ће именовати Франциковог наследника у конклави, која ће почети у данима након данашње сахране.

Након молитве почела је еухаристијска миса, односно прослава Тајне вечере, где је Исус ломио хлеб и делио чашу вина са својим ученицима.

Током мисе је пред верницима симболично преломљен хлеб.

Миса је почела појањем које прати процес доношења хлеба и вина на олтар за које католици верују да су тело и крв Исуса Христа.

11:07 – Асанж на сахрани папи

Оснивач „Викиликса“ Џулијан Асанж присусвује сахрани папе Франциска у Ватикану.

10:53 – Због чега се папин прстен уништава после његове смрти?

Рибаров прстен, један од најпрепознатљивијих папских симбола, биће уништен након смрти папе Франциска у складу са вековима старом традицијом.

Тај прстен, који потиче из 13. века и носи име по првом папи – Светом Петру, Фрања је носио током 12 година свог понтификата на церемонијама, преноси Си-Ен-Ен.

Након смрти папе, камерленго Свете Римокатоличке цркве – надбискуп који је одговоран за прелазну фазу након папине смрти – уништиће прстен у присуству Кардиналског колегијума.

Иако је функција прстена престала да буде печат званичних докумената још у 19. веку, пракса његовог уништавања наставила се и након тога.

Када је папа Бенедикт XVI постао први папа у историји који је поднео оставку 2013. године, уведена је нова традиција – прстен је оштећен укрштеним резом, уместо да буде уништен.

Очекује се да ће тренутни камерленго, кардинал Кевин Фарел, следити ову праксу и оштетити прстен пре него што буде одржана конклава.

Иако је прстен био симбол папске моћи, Франсиско је, у поређењу са претходницима, носио једноставнији сребрни прстен, док је Рибаров прстен био резервисан за званичне и свечане церемоније.

10:44 – Курти и Вјоса Османи присуствују сахрани у Ватикану

Вршилац дужности премијера такозваног Косова Аљбин Курти и председница привремених приштинских институција Вјоса Османи присуствују сахрани папе Франциска.

Осамни је јуче, заједно са албанским председником Бајрамом Бегајем и јединим албанским кардиналом Ернестом Симонијем, одала почаст папи, како би „изразила поштовање грађана према његовој инспиративној посвећености миру, хармонији и људском достојанству широм света“, преноси „Косово онлајн“.

10:26 – Мацут одао пошту папи

Премијер Србије Ђуро Мацут је одао пошту папи Франциску, пред његовим посмртним ковчегом у цркви Светог Петра у Ватикану, пре него што је ковчег изнет на Трг Светог Петра.

10:21 – Почела погребна миса папи Франциску, предводи је Ђовани Батиса Ре

Погребна миса поглавару Римокатоличке цркве папи Франциску коју предводи кардинал Ђовани Батиста Ре почела је у Ватикану.

Кардинал неће учествовати у процесу избора следећег папе, јер има 91 годину и сматра се да је престар да учествује у конклави, на којој они старији од 80 година не могу да гласају.

10:11  – Почела сахрана папе Фрање у базилици св. Петра

Сахрана папе Фрање у базилици светог Петра у Ватикану је почела.

Звона базилике светог Петра су означиле почетак сахране, а кардинали и достојанственици су заузели своја места на тргу након молитве поред ковчега.

09:54 – Албанија прогласила Дан жалости

Албанија је због смрти папе Франциска прогласила суботу, 26. април, за Дан жалости.

Албански премијер Еди Рама објавио је на друштвеним мрежама снимак папе пре него што се коначно опростио од њега.

Због дана жалости биће прекинута изборна кампања на један дан, а према одлуци владе, државна застава ће се вијорити на пола копља на свим државним и јавним институцијама.

09:32 – Доналд и Меланија Трамп у Риму одали пошту папи

Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп допутовао је у Рим како би присуствовао сахрани папе Франциска.

Трамп је рекао да долази „из поштовања“ према папи, који је преминуо у понедељак у 89. години од последица можданог удара.

Он и његова супруга Меланија Трамп стигли су у Рим касно синоћ, а данас ће присуствовати миси задушници у цркви Светог Петра.

Иако је најавио могуће састанке са светским лидерима на маргинама догађаја, Трамп је у авиону рекао да би састанци током папине сахране били „непоштовање“, али је додао да ће „видети много људи“.

Трамп је након доласка у Рим позвао на „врло високе“ мировне преговоре између Русије и Украјине, наводећи да су стране „веома близу договора“.

Сусрет са бившим председником Џоом Бајденом, који такође присуствује сахрани, Трамп је оценио као нешто што „није на листи приоритета“.

09:14 – Премијер Мацут стигао у Рим

Председник Владе Србије Ђуро Мацут стигао је у Рим, а касније ће у Ватикану присуствовати сахрани папе Франциска.

Очекује се присуство најмање 130 страних делегација.

Сахрани ће, између осталих, присуствовати италијанска премијерка Ђорђа Мелони, председник САД Доналд Трамп, председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, председник Француске Емануел Макрон, као и представници краљевских дворова- принц Вилијам, краљ Шпаније Филип VI и краљ Шведске Карл XVI Густав.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Сахрањен папа Фрања

  1. Kako se to ime „Franja“ ( španski -resa ,resica ) ili “ Franjo “ -„primilo “ na ovim prostorima veoma je teško razumeti . Nismo mi sa njim išli u školu u Varaždinu ili pikali loptu po dvorištu u Argentini. On je sebe video kao Franciskusa “ (Franciska ili Frančeska ) a mi „Franja „iili „Franjo“, Kako su prohrvatske (?) struje to uspele na ovim prostorima i svo vreme održavale nasuprot činjenicama i zdravoj logici možda jednom i shvatimo. Potpuno nepotrebna familijarnot sa inače izuzetnom lićnošćui .To je kao kada bi nekog Dragana stalno zvali “ Dragec “ ili „Gagec “ a Mihaila Mihac ili Mihec.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy