ИН4С

ИН4С портал

Сакашвили спремао нови „Мајдан“ у Грузији?

1 min read
Од 7 ухапшених бивших бораца батаљона Донбас, шесторо су украјински, а један је грузијски држављанин.

Сакашвили говори на митингу опозиције

Прије неколико дана у грузијској престоници Тбилисију, у вријеме протеста опозиције незадовољне резултатима предсједничких избора, ухапшено је 7 бивших припадника украјинског батаљона Донбас.

Током сукоба у Доњецкој и Луганској области 2014. и 2015. године ова јединица борила се на страни украјинских власти и сумњичена је за бројне злочине против цивилног становништва, а већи број њених припадника није скривао симпатије према неонацизму.

Од 7 ухапшених бивших бораца батаљона Донбас, шесторо су украјински, а један је грузијски држављанин. Претпоставља се да је ријеч о личном обезбјеђењу бившег команданта овог батаљона Семјона Семенченка, данас посланика украјинске Врховне Раде, из екстремно националистичке фракције Самопомоћ. Сам Семенченко такође се у вријеме протеста опозиције налазио у Тбилисију и приведен је са групом својих некадашњих бораца. Међутим, грузијске власти биле принуђене да због посједовања дипломатског имунитета Семенченка пусте на слободу.

У Грузији је 28. октобра одржан први круг предсједничких избора, на којима је наступило укупно 25 кандидата. У други круг се пласирали независни кандидат Салома Зурабишвили, која је уживала подршку владајуће коалиције „Грузијска машта“ и Григол Вашадзе, представник Уједињеног националног покрета. Упркос томе што су у првом кругу остварили готово изједначен резултат, у другом изборном кругу кроз равно мјесец дана 28. новембра, Зарубашвилијева је са 58% освојених убједљиво потукла Вашадзе. Незадовољство резултатима избора био је повод да Вашадзе позове своје присталице на протесте. Основни захтјев окупљене масе био је не само понављане предсједничких, већ и расписивање ванредних парламентарних избора.

Протесте је путем подржао бивши грузијски предсједник Михаил Сакашвили, који се окупљеним присталицама опозиције обратио преко видео бима. Сакашвили је након пораза на предсједничким изборима новембра 2013. године побјегао у Брисел, услед оптужби за корупцију и организацију убиства грузијског премијера Зураба Жваније. На прољеће 2014. године стално се настанио у Украјини, а у августу исте године године грузијска држава за њим је расписала међународну потјерницу. Крајем прошле године Сакашвили је предводио протесте одређених опозициних група у Кијеву против власти предсједника Петра Порошенка и том приликом дошло је до нереда и његовог хапшења. Остала је и мистерија како Сакашвили, с обзиром на активну међународну потјерницу и даље слободно путује по земљама Европске Уније.

Скашвилијеве блиске везе са бившим командантом батаљона Донбас Семеном Семенченком упућују да би иза покушаја инфилтирирања на територију Грузије групе бивших припадника батаљона Донбас, код које су пронађене веће количине оружја, могао да стоји управо Сакашвили.

„По мојим подацима Сакашвили је Семенченку дао новац и налазио се на сталној вези са њим“, изјавио је за кијевску телевизију Имеди полицијски пуковник Вјачеслав Власенко, додајући да су биле „планиране све врсте провокација, што је могло да укључи и пуцњаву по демонстрантима, за што би касније биле оптужене безбједоносне снаге Грузије“.

Борци батаљона Донбас

Западу не одговарају умјерене присталице евроатлантских интеграција

Владајућа коалиција „Грузијска машта“ није формално одустала од прозападног политичког курса, који подразумијева приступање НАТО пакту и ЕУ, али је у овим процесима заузела неупоредиво избалансиранију позицију од претходног Сакашвилијевог режима. Такође садашња политичка елита Грузије приступила је постепеној нормализацији односа са Русијом. Поред обнављања економских веза, однедавно су поново успостављене и директне авио линије између Русије и Грузије, прекинуте након Петодневног рата у августу 2008. године, када је Сакашвилијев режим изненадном војном акцијом покушао заузети отцијепљену републику Јужну Осетију, чији статус су гарантовале руске мировне снаге, које су се такође нашле под ватром грузијске војске.

Уколико се заиста докаже да иза покушаја понављања Мајданског сценарија у Тбилисију стоји Михаил Сакашвили, то би могло да значи да његове америчке покровитеље, који му годинама волшебно обезбјеђују избјегавање суочавања са правдом у домовини, не задовољава умјерени прозападни политички курс званичних грузијских власти, те да је њихов стратешки циљ у турбулентном региону Кавказа отворена руско-грузијска конфронтација.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net