ИН4С

ИН4С портал

Самит БРИКС-а: Основа за формирање Великог евроазијског партнерства

1 min read

Самит земаља БРИКС-а, одржаће се овог викенда одржати у индијској држави Гоа, а на њему ће главне теме бити: економска и политичка сарадња, борба против међународног тероризма, глобалне пријетње и друга међународна питања од великог значаја.

На самиту ће учествовати лидери Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужноафричке Републике.

Проблем савременог свијета је „у нејединству“

Спутњик наводи да су у Кремљу увјерени да би „петорка“ требало да стане на исти фронт одбране, да збије редове и да заједно одговори на изазове са којима се суочава међународна заједница. Јер проблем савременог свијета је „у нејединству“.

Насупрот томе, наводи Спутњик, САД желе да сруше БРИКС и истичу случај свргавања бразилске предсједнице Дилме Русеф у том циљу.

„Како истичу експерти, примјери рушења политичких структура, економски рат против Бразила и опозив предсједнице те земље, а такође и деструктивна дестабилизација у Јужноафричкој Републици захтијевају хитне мјере заштите, јер се творци Арапског прољећа и обојених револуција неће зауставити“, оцјењује Спутњик, додајући да БРИКС са својом Новом развојном банком, војна моћ Русије и економска моћ Кине јесу свакако „трн у оку“ САД.

БРИКС неће сједјети скрштених руку

Због тога што Вашингтон доживљава БРИКС као пријетњу америчкој доминацији сада је, више него икад, важно јединство земаља-чланица БРИКС-а. Ипак, у овој организацији су свјесни свих претњи. Руски предсједник Владимир Путин је, уочи пута у Индију, рекао да „земље БРИКС-а не прихватају политику војних притисака и нарушавања суверенитета других држава“ и да ће то бити „запечаћено“ и у Декларацији самита у Гои, наводи Спутњик, подсјећајући да је Путин такође рекао и да су лидери БРИКС-а чврсто ријешени да се боре против тероризма и трговине наркотицима, да су одлучни у намјери да осигурају информациону безбједност и да заједно помогну у решавању локалних сукоба, на првом мјесту — сиријског. Осим тога, они су спремни да заједнички допринесу стабилизацији светског економског система.

„Изнијели смо и идеју о повезивању изградње Евроазијске економске уније и Економске зоне ‘Пута свиле’. У будућности би овај процес могао да послужи као основа за формирање Великог евроазијског партнерства који укључује широк круг земаља Евроазијске економске уније, ШОС и АСЕАН. Полазимо од тога да ће партнерство бити отворено за приступање свих заинтересованих земаља и да ће се градити на принципима транспарентности и узајамног поштовања. Потенцијал сарадње земаља БРИКС-а такође се може искористити за реализацију ове иницијативе. Рачунамо да ће наш предлог подржати Индија, која показује велико интересовање“, рекао је Путин.

Током посјете Индији, наводи Спутњик, руски предсједник ће одржати и билтералне састанке са предсједником Кине Си Ђинпигном и лидером Јужноафричке републике Џејкобом Зумом, као и са премијером Индије Нарендром Модијем са којим ће, између осталог, разматрати питање изградње нуклеарних електрана у Индији и могућности сарадње у области обогаћивања уранијума. Радне групе Русије и Индије припремиле су 20 инвестиционих пројеката (по 10 са сваке стране) у области ваздухопловства, фармације, хемијске индустрије и других сфера, који ће такође бити размотрени у Гои. Осим тога, очекује се да ће бити разматрано и могуће учешће индијских компанија у приватизацији „Росњефта“.

Путин је оцијенио да је сарадња у БРИКС-у већ почела да даје практичне резултате, а да је сада потребно ојачати је. Он је подсјетио да у БРИКС-у има више од 30 међуагенцијских формата сарадње у политичкој, економској и хуманитарној области, као и у сферама безбједности. Као конкретан примјер сарадње Путин је навео стварање Нове банке развоја и пула девизних резерви БРИКС-а са укупним капиталом од 200 милијарди долара.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *