Само 10 одсто полицајаца пријавило имовину
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2024/04/GH-cJvsXMAAQFT0_506x900.jpg)
Фото: УП
Мање од 10 одсто полицијских службеника доставило је извјештаје о имовини и приходима Одјељења за антикорупцију Министарства унутрашњих послова (МУП), одговорено је јуче “Вијестима” из ресора, на чијем је челу Данило Шарановић.
Према Правилнику о контроли имовине и животног стила полицијских службеника, који је у Службеном листу објављен 21. јуна, полицијски службеници имовинске картоне морају доставити до краја јула.
“Сходно Закону о унутрашњим пословима, обавезу подношења извјештаја о имовини и приходима има 3.643 службеника у полицијском звању. Закључно са 22. јулом, до 10 часова, извјештај о имовини и приходима је поднијело 319 службеника”, одговорено је редакцији из МУП-а.
Полицајци и њихови супружници и дјеца су у обавези да пријаве сву непокретну имовину, као и покретну која се региструје – аутомобиле, пловне објекте, ваздухоплове. Морају пријавити уштеђевину, депозите и кредите у банкама у земљи и иностранству, зајмове, потраживања, хартије од вриједности, власништво у фирмама…, али и ствари чија вриједност износи више од 5.000 евра – умјетнине, накит, сатове…,
Морају пријавити и стамбени простор у којем живе без обзира на то да ли су његови власници.
Према Правилнику, службеницима Одјељења за антикорупцију морају доставити и податке о висини мјесечне зараде, накнадама по основу чланства у радним тијелима које образују државни и општински органи, приходе од научне, наставне, културне, спортске дјелатности, по основу ауторских и сродних права, али и другог посла, активности, ренте или других извора. Исте податке полицијски службеник мора доставити за брачног, односно ванбрачног супружника и дјецу која живе у заједничком домаћинству.
“Полицијски службеник доставља звјештај у року од 30 дана од дана заснивања радног односа, према стању на дан заснивања радног односа, једном годишње, а најкасније до краја јула текуће за претходну годину”, стоји у Правилнику.
Полицајци у року од 30 дана морају поднијети и ванредни имовински извјештај у случају промјене имовине веће од 5.000 еура, али и од дана престанка радног односа у полицијском звању.
“Ако полицијски службеник не достави извјештај у складу са чланом 4 овог правилника, руководилац Одјељења за антикорупцију обратиће се Етичком одбору ради давања мишљења о постојању повреда правила и стандарда утврђених Кодексом полицијске етике и о томе обавијестити непосредног руководиоца организационе јединице у којој полицијски службеник, који није поднио извјештај, ради”, стоји у Правилнику.
По потреби, према Правилнику, могу бити контролисана и лица повезана са полицијским службеником.
“Повезано лице са полицијским службеником, његовим брачним, односно ванбрачним супружником и дјецом, у смислу овог правилника, је сродник у правој линији и побочној линији до другог степена сродства, сродник по тазбини до првог степена сродства, усвојилац и усвојеник, члан заједничког домаћинства, као и свако друго физичко или правно лице са којим су полицијски службеник, његов брачни, односно ванбрачни супружник и дјеца у пословној или финансијској вези за коју се оправдано сматра да би могла утицати на полицијског службеника који је предмет контроле у вршењу полицијских послова у складу са законом”, наглашено је у Правилнику.
Тачност и потпуност информација из извјештаја провјераваће службеник Одјељења за антикорупцију, упоређивањем тих података са подацима органа и правних лица, који о тим подацима воде евиденцију у складу са законом.
“Ако је приликом контроле утврђено да су подаци непотпуни, полицијски службеник је дужан да, на захтјев службеника Одјељења за антикорупцију, у року од 15 дана допуни податке у извјештају. Ако је приликом контроле утврђено да су имовина и приходи полицијског службеника, његовог брачног, односно ванбрачног супружника и дјеце која живе у заједничком домаћинству већи у односу на приходе које су реално могли остварити, полицијски службеник је дужан да, на захтјев службеника Одјељења за антикорупцију, у року од 30 дана, достави детаљне податке о основима стицања имовине и прихода”, стоји у Правилнику.
Уколико кроз контролу буде утврђено да животни стил полицијског службеника, његовог брачног, односно ванбрачног супружника и дјеце не одговара приходима које су реално могли остварити, полицијски службеник је дужан да у року од 30 дана достави детаљне податке, информације и обавјештења о изворима средстава, времену стицања и набавној вриједности имовине, о личним и другим трошковима и пружи друге потребне податке у циљу утврђивања основаности његовог животног стила, као и животног стила његовог брачног, односно ванбрачног супружника и дјеце.
“Ако је приликом контроле утврђено да су подаци из извјештаја нетачни, руководилац Одјељења за антикорупцију извјештај доставља Етичком одбору ради давања мишљења о постојању повреда правила и стандарда утврђених Кодексом полицијске етике и о томе обавјештава непосредног руководиоца организационе јединице у којој полицијски службеник ради”, наводи се у Правилнику.
Више полицијских службеника и функционера нашло се посљедњих година на оптуженичким клупама због сумњи у криминално удруживање и корупцију. Дио њих је у бјекству, док они ухапшени нуде милионске гаранције како би се бранили са слободе, што отвара сумњу у поријекло њихове имовине. Већина њих, према званичним подацима, живјела је од службеничких плата, од којих су тешко могли нагомилати толико новца колико нуде за јемства.
Одговарајући у априлу на посланичка питања у Скупштини Црне Горе, министар Шарановић је хитну потребу доношења Правилника илустровао имовином одбјеглог полицајца Љуба Миловића, истичући да би “могао да оправда 48 милиона еура које има на рачуну, да је био полицајац 5.000 година”.
Извор: Вијести
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
a nikome nijeste naredili da se izjasni koliki procenat traži ili uzima, oni znaju sve o svakome ali ćute uz procenat
Па онај који“мути“и има више није луд да пријављује јер санкције и ако их којим случајем неко изрекне су толико смијешне да је то за шпрдњу. А мичите се тамо.