Самостална општина Тузи не би била економски одржива
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/Tuzi-03.jpg)
Студија о оправданости оснивања општине Тузи показала је да самостална општина Тузи, у овом моменту, не би била економски одржива из више разлога, саопштено је из компаније Investment и consulting која је израдила тај докумнет.
Из те компаније су реаговали поводом одлуке Скупштине Градске општине (ГО) Тузи да раскине Уговор за набавку услуга израде студије о оправданости оснивања општине.
Директор Investment и consulting Славица Николић објаснила је да је та компанија за израду Студије, одабрана у редовној процедури јавног тендера који је расписала ГО, а захваљујући референцама фирме и квалификацијама предложеног стручног тима и да је о избору понуђача одлучивала Комисија у којој је била 11 чланова.
Николић је, у изјави достављеној агенцији МИНА, навела да су садржај и структура Студије усклађени су са Законом о територијалној организацији Црне Горе и Правилником о садржају и методологији израде студије о оправданости територијалне промјене.
„Како би у потпуности испоштовали методологију, у Студији су кориштени искључиво званични извори података, односно подаци надлежних институција Сходно примијењеној методологији, Студија на објективан, методолошки исправан и аргументован начин презентује резултате анализе оправданости оснивања општине Тузи“, тврди Николић.
Она је рекла студија је показала да самостална општина Тузи, у овом моменту, не би била
економски одржива због постојеће пореске политике и праксе.
Према њеним ријечима, да ли би под другим околостима самостална општина Тузи била одржива, питање је за људе који би водили општину.
Николић је објаснила да је обрађивач пошао од постојећег стања, а не од евентуалних других околности, јер нема индиција да ли би такве околности биле могуће или не.
„Претпоставке које треба да буду испуњене да би се остварила одрживост морају бити недвосмилено исказане од иницијатора за територијалне промјене (напримјер увођење принудне наплате у случају неплаћања пореских обавеза, повећање пореских стопа и сл)“, казала је Николић.
Она је рекла да на основу налаза Студије, увођење нулте стопе толеранције и наплата пореза, дажбина и накнада у висини 100 одсто, не би била довољна за покриће текућих расхода.
Николић је навела да то значи да је једно од рјешења повећање пореза, дажбина и накнада.
„Поставља се питање колико је то реално могуће у моменту када се биљежи раст броја породица са социјалним примањима, као и отежани услови пословања предузећа“, рекла је Николић.
Према њеним ријечима, настављена је пракса да се упорно обмањује јавност од „гласноговорника“ да пројектовани приходи представљају буџет општине.
„То није тачно. Постојећи приходи и расходи који се односе на финансирање текућих активности представљају само један дио буџета. Битно је нагласити да је финасирање текућих расхода једино могуће финансирати из текућих прихода“, сматра Николић.
Она је указала, да према Закону о територијалној организацији за процјену оправданости користи се фискални капацитет општине, који је једино релевантан и који је представљен студијом.
„Остали приходи који су цесто помињани (накнада са комунално опремање земљишта, продаја земљишта, условне дотације и слично) не представљају фискалне приходе којима се потврдује одрживост општине и морају се намјенски користити“, тврди Николић.
Она је објаснила да су пројектовани текући приходи (660.460 ЕУР) за 400 хиљада ЕУР мањи од пројектованих текућих расхода (1.060.557) неопходних за обављање минималних обавеза општине.
Николић је истакла да је током рада на Студији, Обрађивач уважио све коментаре надлежне Комисије који су били утемељени у закону.
Она је казала да они коментари који нијесу били у складу са законима у Црној Гори, или су се заснивали на произвољном тумачењу будућности, нијесу уврштени у Студију.
Николић је рекла да је, у складу са Уговором, Обрађивач сваки коментар који није прихватио адекватно образложио у писаној форми.
„Поређење текућих прихода приказаних Студијом са укупним приходима из других студија, на начин који је презентован у медијима, крајње је погрешан. Остављамо да јавност процјени да ли је разлог оваког тумацења посљедица незнања или других намјера“, рекла је Николић.
Према њеним ријечима, током израде Студије, суочили су се, како тврди, са незнањем и елементарним непознавањем прописа који уређују рад локалне самоуправе појединих цланова Комисије и одборника.
„Вођени политичким, а не економским мотивима, поједини чланови Комисије достављали су коментаре који нијесу у складу са законом и које је Обрађивач био принуђен да одбије, уз писано образложење које је сваки пут давао“, казала је Николић.
Она сматра да о политички мотивисаном приступу најбоље свједочи чињеница да је одлука о раскиду Уговора са Обрађивачем донијета у локалном Парламенту, који, сходно потписаном Уговору, нема ни ту, ни било какву другу надлежност везано за израду Студије.
Николић је указала да су за све заинтересоване, Студија и образложења Обрађивача доступни на линку
http://issuu.com/investmentandconsulting/docs/stud ja_o_opravdanosti_osnivanja_op, http://issuu.com/investmentandconsulting/docs/odgo ori_obradjivaca.
Николић је поручила је да ће Обрађивач извршење Уговора тражити пред надлежним судским органима.
„Грађане ГО Тузи желимо да упознамо са намјером појединих политичара да се одлука о оснивању општине Тузи донесе уз занемаривање економске рачунице, што ће се, апсолутно смо увјерени, одразити на квалитет живота становника ове територије“, поручила је Николић.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)