ИН4С

ИН4С портал

Санирају саобраћајницу по ко зна који пут: За Титов булевар још 73.066 еура

1 min read
И градски булевари, рађени у вријеме градоначелника Миомира Мугоше, пуни су рупа и неравнина, а неријетко се и прекопавају због полагања разних инсталација.

фото: ПГ биро

Екипе подгоричког градског предузећа “Путеви” и ове године санирају Булевар Јосипа Броза Тита на Старом аеродрому, што је постала уобичајена пракса на већини саобраћајница у главном граду.

Санација ће грађане Подгорице овај пут, како је саопштено из Главног града, коштати 73.066 еура.

Како су појаснили, овај пут се ради од Улице Змај Јовине до Адмирала Змајевица и од Улице аеродромске до кружног тока код Ватрогасног дома.

Укупна површина булевара на којој се изводи санација је 2.110 метара квадратних, а вриједност радова износи 73.066 еура”, саопштили су из Главног града.

Подсјетили су да су “Путеви” у претходном периоду санирали дио Булевара Јосипа Броза Тита – од раскрснице са Улицом Адмирала Змајевића до раскрснице са Улицом Пилота Цветковића и Милојевића, вриједности 100.000 еура.

Булевар на Старом аеродрому је рађен у склопу треће фазе обилазнице око Подгорице. Инвестиција је коштала 2.200.000 еура, а нова саобраћајница са четири траке завршена је 2008. Недуго након тога, била је неопходна реконструкција јер је утврђено да је посао лоше одрађен…

Путари су и након тога били приморани више пута да интервенишу. Посљедња реконструкција је рађена прије двије и по године, од кружног тока на Старом аеродрому до кружног тока у близини Плантажа, због санације оштећеног асфалта.

Струка каже да квалитетно урађени булевари не могу да пропадну за тако кратко вријеме, о чему су “Вијести” раније писале.

Из организације КОД навели су раније да већина улица које се асфалтирају углавном након годину или двије постају “зреле” за поновно пресвлачење асфалтом, односно такозвано крпљење рупа.

Први важан фактор је чињеница да подлога која се припрема за асфалтирање често није добро урађена, није насута правим материјалом и није преко ње на адеквтан начин пређено ваљком како би се стабилизовала. Подлога која није стабилизована, а преко је пресвучен асфалт, почиње да се помјера, слијеже…. и асфалт пуца. Пукотине се временом пуне водом, додатно се шире оштећења самим проласком аутомобила, камиона, аутобуса…”.

Рјешење проблема виде у независном и стручном испитивању подлога и наводе да је очигледно да то сада није случај.

Други фактор представља и квалитет уграђеног асфалта који, такође, мора бити предмет надзора. Односно, надзор мора бити присутан у асфалтној бази за вријеме припреме асфалтне масе и мора се непосредно увјерити да ли је испоштована рецептура по којој се справља асфалт. Додатно и вријеме уградње асфалта игра значајну улогу. С обзиром на то да је асфалт мјешавина минералног агрегата и битумена, однос тих компоненти у крајњем производу мора бити спроведен строго по рецептури. Рјешење за овај проблем је као и за претходни – надзор који мора бити објективан и независан”.

Истакли су да оба проблема имају исту позадину – одсуство стручног надзора. Један од примјера је поправка 715 метара дуге Цвјетне улице на Старом аеродрому, која је услиједила након прошлогодишњег отварања и реконструкције која је коштала милион еура. Свега нешто више од пола године од реконструкције, радници предузећа “Путеви” морали су да интервенишу, односно да поправљају дионицу, иако нијесу били извођачи радова.

Реконструкција Цвјетне улице подразумијевала је извођење радова на полагању хидротехничких, електро и тк инсталација (водовод, фекална и атмосферска канализација и јавна расвјета), а радови су били повјерени даниловградској фирми “Met&Alu Plast“.

Грађани из те улице су више пута негодовали због кашњења радова…

И градски булевари, рађени у вријеме градоначелника Миомира Мугоше, пуни су рупа и неравнина, а неријетко се и прекопавају због полагања разних инсталација.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy