ИН4С

ИН4С портал

Сања Радовић: Пјевајући на богослужењу продише се и узраста

1 min read
Истиче да је “Свети Сава” мјешовити црквени хор, који окупља различите генерације и професионалне профиле.

Фото: Дан

Наступе и пробе Мјешовитог црквеног хор “Свети Сава” из Херцег Новог, под будном диригентском палицом Сање Радовић, епидемија вируса короне је зауставила. Али, наду није. Посебно, ону силну, хора и диригенткиње Радовић, да запјевају на литургији у Високим Дечанима и Студеници.

Жељели смо да обиђемо све српске светиње, али су планови одложени због пандемије. Планирали смо да у јануару 2020. године отпутујемо у Русију, што је и даље наша жеља коју ћемо, надам се, и остварити, каже Радовић.

Истиче да је “Свети Сава” мјешовити црквени хор, који окупља различите генерације и професионалне профиле.

Најмлађи члан хора има 13 година, а најстарији 61 годину. Хор броји око 50 чланова, али се тај број мијења. Хор је жив организам, чланови се прикључују, неки одлазе на школовање, удају се или жене, мијењају мјесто пребивалишта. Многе генерације су прошле кроз хор и многе је животни пут одвео у друге крајеве. У хору имамо студенте, основце, средњошколце, људе различитих професија и позива. Хор чине и музички образовани пјевачи, и аматери са дугогодишњим хорским искуством, који дијеле заједничку љубав – православно црквенопојање, и који са великом пажњом и емоцијама посвећују своје вријеме духовној музици, нагалашава Радовић.

Да бисте постали члан хора “Св Сава”, довољно је да имате слуха и љубави за хорско пјевање и црквену музику, каже диригенткиња. Пробе се тренутно због епидемилошке ситуације не одржавају, али чим се буду стекли услови, са њима ће се наставити. Све информације заинтересовани могу добити у Саборном храму Св. Вазнесења на Топлој, додаје диригенткиња.

Хор је прије пандемије имао редовне пробе, четири пута недјељно двије пробе женских гласова и двије пробе мушких гласова. А, пјевали су на богослужењима у храму на Топлој, као и у храму Св. Архангела Михаила. Уочи храмовних слава хор пјева и у црквама Успења Пресвете Богородице (Манастир Савина), Св. Фјодора Ушакова, Св. Архиђакона Стефана у Сушћепану, као и другим храмовима треће и пете херцегновске парохије. Њихово присуство на службама је изузетно и важно.

Црквени хор је прије свега богослужбени, везан за Св. литургију и вечерње богослужење и пјева по типику. Хор кроз те службе узраста, тим службама дише, и кроз њих обнавља благослов свог покровитеља Св. Саве. Наравно, хор има и наступе на зборовима, духовним академијама, концертима духовне музике, али је његова најважнија мисија учешће у богослужењима – истиче Радовић.

Живот хора је веома динамичан, пун поклоничких путовања и наступа на културним манифестацијама и академијама.

Посебно бих издвојила 2019. годину када је хор имао особиту част да након поклоничког путовања светињама Косова и Метохије, пјевања на литургији у храму Богородице Љевишке у Призрену, настави пут ка Кајмакчалану. Били смо први хор који је на том судбоносном врху, званом и Капија слободе, пјевао на парастосу свим српским војницима који су своје животе дали и кости оставили за слободу и част отаџбине. Нарочито је био емотиван наступ 2018. године у новембру мјесецу када је наступом свих хорова Херцег Новог обиљежено сто година од завршетка Првог свјетског рата и ослобађање Новог од стогодишње аустроугарске окупације, указала је Радовић.

Његују репертоар базиран на дјелима српских и руских композитора, који су писали некад и сада, а његују и византијско појање.

– Највише смо усмјерени ка узрастању хора, на подршку хору и као умјетничком, културном друштву, а све у циљу мотивисања чланова и промоције рада хора – наводи Радовић.

Основани благословом Митрополита Гаврила Дожића

Хор је настао благословом Митрополита Гаврила Дожића. Но, Српско православно црквено пјевачко друштво “Свети Сава” како се тада звапо, престало је с радом почетком Другог свјетског рата.

Благослов за обнову рада друштва, односно хора, дао је 1999. почивши Митрополит Амфилохије на молбу тадашњег пароха староградског, протојереја-ставрофора Ђорђа Оровића, старјешине храма Св. Архангела Михаила. Први диригент обновљеног хора био је Петар Ракић, професор гитаре из Косовске Митровице, који је хор водио четири године – подсјећа Радовић. Слављеничким концертом 2019. г. на Канли Кули прославили су 20 година од обнове и 87 година од оснивања.

Ксенија Матовић

(Извор: Дан)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *