Шарановић: Гашење видео надзора на улицама носи високе ризике
1 min readМинистар унутрашњих послова Данило Шарановић саопштио је да је данас од Агенције за заштиту личних података тражио да одложи извршење рјешења којим се наређује Министарству унутрашњих послова да у року од седам дана стави ван функције систем видео надзора јавних површина.
“Наведено рјешење је спорно по више основа, укључујући и материјално правни аспект, због чега је поднијета тужба Управном суду”, наводи министар у изјави за медије.
Подсјетимо, Савјет Агенције за заштиту личних података наложио је Министарству унутрашњих послова да угаси видео надзор на улицама Подгорице, Бара и Будве, јер су камере повезане на софтвер за препознавање лица.
Шарановић од АЗЛП-а очекује да о његовом захтјеву одлучи у најкраћем року.
“Узимајући у обзир чињеницу да се ради о питању које је из домена националне безбједности, те да морамо бити свјесни чињенице да очување стања опште безбједности свима нама мора бити приоритет. Вјерујем да Савјет АЗЛП приликом доношења овог Рјешења није имао у виду вишеструку важност постојања овог система, а нарочито са аспекта опште безбједности земље и свих који бораве у њој”, наводи Шарановић.
Гашење система, за који је АЗЛП 2019. године дала сагласност, имало би, како каже Шарановић, несагледиво штетне посљедице за све који мисле добро Црној Гори, а задовољни би били једино чланови организованих криминалних група.
“Моја дужност је била да упозорим како Савјет АЗЛП тако и јавност Црне Горе на несагледиву материјалну и нематеријалну штету која би наступила уколико не би била одложена примјена овог Рјешења. Уколико АЗЛП не прихвати мој захтјев спровођење криминалних активности би било значајно олакшано, јер би систем безбједности остао без једног од важнијих механизама у борби против криминала”, истиче министар.
Он указује на чињеницу да је имплементација овог система довела до смањења опште стопе криминала, али и повећања стопе откривања тешких кривичних дјела, са акцентом на убиства и тешка убиства, те да је потпуно јасно колико је његово постојање оправдано, због чега исти па и напреднији систем користе већина земаља чланица ЕУ.
“Осим тога, указујем на то да гашење система носи високе ризике по могућност поновне активације, те да може бити компромитован (у смислу неовлашћеног приступа од стране трећих лица, да не кажем и криминалаца), а физичка уништења је логично очекивати на бази претходних искустава. Вишемилионска штета која би несумњиво настала је свакако мање значајна од свега претходно наведеног”, истиче Шарановић.
Министар каже и како одговорно тврди да АЗЛП током надзора обављеног у МУП-у није констатовала да начин коришћења овог система доводи до његове злоупотребе, а самим тим ни кршења људских права.
“Са друге стране, препоруке које су дате од стране АЗЛП су ургентно имплементиране. Уклоњене су три камере, чије су локације једино проблематизоване, док могућност дијела система да врши препознавање лица ни у једном тренутку није коришћена. Нема потребе наглашавати да се управљање системом видео надзора јавних површина врши у строго контролисаним условима, од стране малог броја овлашћених лица, те да исти није повезан са другим базама личних података грађана из надлежности МУП-а, у шта су се контролори увјерили током вршења надзора”, наводи Шарановић.
Овај менаџмент МУП-а, како истиче Шарановић, није дао ни најмањег повода за било какву сумњу у “даноноћну посвећеност борби за владавину права, заштиту људских права и што је најбитније, бескомпромисну борбу против свих облика криминала”.
“Борба против организованих криминалних група захтијева институционалне, али и личне напоре појединаца који раде у МУП-у, и ми смо на њих спремни, али овом приликом позивамо на одговоран приступ свих јер је наша примарна дужност очувања безбједности свих који живе и бораве у Црној Гори, претпоставка на бази које вршимо све наше законске надлежности”, поручује Шарановић.
Предуго смо, како додаје министар, свједочили надмоћи криминала над државом.
“Да би то остало само дио ружне прошлости, имамо и дужност и обавезу да учинимо све да се тако нешто више никада не понови и да сваким својим дјеловањем доприносимо снажењу наших институција, а нарочито капацитета за борбу против криминала”, каже Шарановић.
Сигуран је да сваки грађанин Црне Горе одбија да повјерује да ћемо се вратити у реалност у којој, како истиче, “озлоглашени криминалци уз помоћ софистициране опреме врше криминалне активности и бјеже од закона, а да држава и систем безбједности добровољно одустају од коришћења опште прихваћених стандарда у борби против криминала”.
“На крају, уколико се хитно не дјелује, овом приликом питам ко ће бити одговоран ако у скорој будућности будемо свједочили погоршању стања опште безбједности, што је само једна од извјесних штетних посљедица гашења система видео надзора јавних површина?”, закључио је Шарановић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Шарановићу ти радиш по налогу окупатора и то је јасно јер камере са системом за препознавање лица сигурно неће сметати криминалцима који су маскирани током вршења послова исто као што сте разоружали народ а криминалцима оружја не фали! Како у прслу Јевропу тако бисте нас у тор да спратите,а? Јадни сте и не завређује те ни овај коментар али вас частим ове реде