Шарић током скривања користио 11 пасоша
Пљевљак Дарко Шарић, коме се у Београду суди за шверц великих количина кокаина из Јужне Америке у Европу и прање новца, током боравака у иностранству и дугогодишњег скривања пред међународним потјерницама, користио је чак 11 различитих пасоша од којих су српски и словачки били на његово име док су сви остали имали лажни идентитет.
То је Порталу РТЦГ казао добро обавијештени саговорник, који је доставио и фотографију једног од пасоша, оног словачког, направљену са компјутерског екрана.
„Тако је, на примјер, хвратски пасош гласио на име Јосип Врховец, док је италијански био на име Доменик Петронели. Бугарски пасош је посједовао под именом Емил Николај, а грчки под лажним идентитетом Калирометис Кристофор Нестор“, казао је тај саговорник.
Према његовим ријечима, поред ових Шарић је посједовао пасоше још најмање пет држава, међу којима су Литванија, Русија, Швајцарска и Јужноафричка Република.
„Све пасошке фотографије су различите, а на некима је мијењао и изглед, као на примјер, на италијанском пасошу, на којој је имао дужу косу везану у реп“, рекао је добро обавијештени саговорник.
Велики број пасоша Шарићу је обезбиједио дугогодишње скривање, све до тренутка док није сам одлучио да се преда. Према одређеним оперативним подацима, Шарић је још 2010. године боравио на територији Источне Босне, односно на подручју градова Чајниче, Фоча и Требиње гдје је, наводно, био обезбјеђиван од стране људи из некадашње специјалне полиције Републике Српске.
„Ријеч је о јединици која је некада бројала триста до четиристо људи. Након што је расформирана, двадесетак најбољих припадника из те специјалне јединице штитило је Дарка Шарића док је боравио у Републици Српској. Наводно их је он лично плаћао“, прича добро обавијештени извор.
Будући да се радило о градовима који су на граници са Црном Гором, од којих прва два у непосредној близини Пљеваља, вјеровало се да је Шарић прелазио у своју државу и у свој родни град.
„Према овим информацијама, Дарко Шарић је више пута улазио у Црну Гору, а из наше државе је потом отишао за Косовску Митровицу, одакле је даље побјегао према Бугарској“, каже тај саговорник.
Овај извор тврди да, на примјер, евидентиран Шарићев улазак у Црну Гору 7. октобра 2010. године под лажним идентитетом једног српског држављанина са пребивалиштем у Холандији. Са овим пасошем и идентитетом он је, наводно, још неколико пута улазио и излазио из Црне Горе.
„Преко прелаза ‘Метаљка‘, под тим идентитетом, забиљежен је његов улазак у Црну Гору, у друштву једног презимењака и рођака. Били су у аутомобилу ’нисан’ београдских регистарских ознака“,прича тај извор.
Посљедњи Шарићев прелазак у Црну Гору наводно се догодио преко „Илинога Брда“.
„Са њим је овог пута ушао извјесни Бодирога, као и још један сапутник из Фоче, обијица са лажним личним картама Србије. Они су тада само били у транзиту кроз Црну Гору, и одмах су наставили пут за Косовску Митровицу, гдје су га обезбјеђивали наркодилери. Када је ова дестинација откривена, Шарић је са бугарским пасошем, на име Емил Николај, отишао за Бугарску. На овом пасошу као година рођења стоји 1975. година, а у рубрику мјесто рођења наведено је Плевија“, тврди саговорник портала РТЦГ.
По другој верзији, Дарко Шарић је из Црне Горе изашао 15. октобра 2009. године, када је одлетио за Женеву са подгоричког аеродрома. За тај лет искористио је словачки пасош. Након тога, 20. децембра исте године Шарић је отишао за Париз. Послије двадесетак дана, 16. јануара 2010. године, вратио се у Швајцарску, у Цирих. Само пет дана касније, 21. јануара те године, он прелази у Италију, гдје одлази на скијање у један планински центар на сјеверу ове земље.
„Шарић је за Јужну Африку отпутовао 3. априла 2011. године, са грчким пасошем. У тој земљи је боравио око годину. Послије тога се вратио у Швајцарску гдје се скривао у троуглу Сен Гален – Цирих – Женева. Неки обавјештајни извори су тврдили да је тамо био све до тренутка када је одлучио да се преда“, каже извор.
Наводи да све говори у прилог томе како су одбјеглом наркобосу читаво вријеме на трагу били агенти за борбу против дроге, и да је он, док је боравио у Јужноафричкој Републици сарађивао са њима и обезбиједио им неке јако важне информације. До сада није саопштено одакле је долетио авион српских власти, којим је Шарић у марту 2014. године, стигао на подгорички аеродром, а послије полусатног сусрета са члановима породице, наставио лет за Београд.
Од тада, пуних девет година Дарко Шарић, кога су медији означили као једног од највећих нарко босова на Балкану, и даље се налази иза решетака и чека крај два судска поступка који се воде против њега. ББЦ је недавно подсјетио да Шарић за сада има једну правосудну пресуду на 14 година због шверца 5,7 тона кокаина из Јужне Америке у западну Европу током 2008. и 2009. године.
Друго суђење, за прање најмање 20 милиона еура стечених продајом наркотика почело је у јесен 2022. године у Посебном одјељењу Вишег суда у Београду. У међувремену, подсјећа ББЦ, он је оптужен и трећи пут, због сумње да је шеф организоване криминалне групе која је последњих неколико година извршила низ кривичних дјела.
У тој оптужници и доказном материјалу у који је Балканска истраживачка мрежа (БИРН) имала увид, стоји да су до неких медија у Србији стизале информације које је Шарић слао из притвора користећи Скај апликацију. На тај начин поједини медији су му, наводно, помагали у дискредитацији свједока сарадника.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nece vise njega nijedno grejat…ni njega ni lazovice i ostale spijune i drukare…zaklela se zemlja raju da se tajne sve saznaju…mislili su da ce moci ovako dovijeka…kako ne…polakoteeee
El Chapo izdao nalog svim svojim pandurima u Evropi i Amerikama da im neki šaban sa Balkana krade poslove pa naravno pošto su u Europol i Ženevsko odelenje DEA legli milioni na račune korumpirane panduralje otkrile mu identitet pa cela Kamora znala za njegovo pravo poreklo.
Kad je provaljen da nije ono što nije sam se predao da ga neki El Chapov pandur nebi krknuo onako iz zabave i radoznalosti.
Sad robija u svojoj rodnoj grudi jer sunce Sonora neba neće te grejat ko što Peštersko greje.
Bi li mu to smio reći u lice, smrdove? Bio bi ti manji od dvogodišnjeg djeteta, miš mali.